'Kudüs iki ülkenin başkenti' diyen AB, İsrail'e darbe indirdi

'Kudüs iki ülkenin başkenti' diyen AB, İsrail'e darbe indirdi
'Kudüs iki ülkenin başkenti' diyen AB, İsrail'e darbe indirdi

İsrail Kudüs?ü ebedi, bölünmez başkenti sayıyor.

BRÜKSEL - AB’ye üye 27 ülkenin dışişleri bakanlarını biraraya getiren Bakanlar Konseyi, 1967’de ilhak ettiği Doğu Kudüs’ü Yahudileştirme planlarını hızlandıran ve Kudüs’ü bölünmez ebedi başkenti sayan İsrail’i kızdıracak bir kararı benimsedi. Yarınki AB zirvesinin sonuç bildirisini hazırlayan bakanlar, Kudüs’ün hem İsrail hem gelecekte Filistin devletinin başkenti olması çağrısı yapıp ‘Gerçek barış olacaksa, iki devletin başkenti olacak şekilde Kudüs’ün statüsünü müzakereler yoluyla çözecek yol bulunmalı’ dedi. 

‘Doğu Kudüs Filistin’in başkenti’ denilmedi
Dönem başkanı İsveç’in Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olması vurgusu ise Alman-İtalyan itirazıyla metinden çıktı. İsrail’in 1967’de Ürdün’den ele geçirdiği Doğu Kudüs ile Batı Şeria’ya atfen “AB, taraflar anlaşmadıkça, 1967 öncesi sınırlarda herhangi bir değişikliği kabul etmeyecek” diyen bakanlar, Kudüs’ün statüsünün en kritik konulardan biri olduğunu belirtip, İsrail’den Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerini durdurmasını da istedi. 

İsrailli yetkiliden IKEA tepkisi
Filistinlilerin evlerinden atılıp yerleşimcilere verilmesi olaylarına atfen ‘Bakanlar Konseyi Doğu Kudüs’teki durum nedeniyle derinden endişelidir. Konsey İsrail hükümetini Doğu Kudüs’teki Filistinlilere yönelik bütün ayrımcı uygulamalara son vermeye çağırmaktadır’ denildi.
Bunun üzerine İsrail Dışişleri, AB’yi müzakereler için yerleşimlerin tamamen durmasında ısrar eden Filistin’in tutumunu görmezden gelmekle suçlayıp “Bu metnin kabülünün meseleye hiçbir katkısı olmayacak” dedi. İsrail Dışişleri’nden bir yetkili, İsveç mobilya firmasına atıfla “Ortadoğu barış süreci IKEA mobilyasına benzemez. Bu vida, çekiçle halledilecek bir şey değil. Her iki tarafı anlamada İsveç son derece başarısız olmuştur” dedi. (afp)