Kudüs'te iki Filistinli aile sokağa atıldı

Kudüs'te iki Filistinli aile sokağa atıldı
Kudüs'te iki Filistinli aile sokağa atıldı

Doğu Kudüs?teki Şeyh Cerrah semtinde iki Filistinli ailenin evini mahkeme kararıyla gasp eden Yahudi yerleşimciler, 19?u çocuk 53 Filistinlinin eşyalarını sokağa döktü. FOTOĞRAFLAR: AFP, AP

KUDÜS - ABD yönetimi Yahudi yerleşimlerinin durması için bastırırken, İsrail 1967’de işgal ettiği Doğu Kudüs’te yine Filistinlileri evlerinden atıp Yahudi yerleşimcileri buyur etti. Yüksek Mahkeme’nin Nahalat Şimon Uluslararası Yerleşimciler Grubu’nun evlerin boşaltılması yönündeki başvurusunu kabul etmesinin ardından, dün  gün doğmadan polis iki Filistinli aileyi 50 yıldır oturdukları evlerinden çoluk çocuk zorla söküp attı. Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesinde evlerinden çıkarılan 53 Filistinlinin 19’u çocuk. Evlerin yerine inşaat başlatmak için sabırsızlanan Yahudi yerleşimciler, ellerinde matkap, kürek ve merdivenlerle içeri dalıp, çıkmak istemeyen ailelerin eşyalarını zorla dışarı attı. Polis ve yerleşimcilere direnen Filistinlilerden 10’u gözaltına alındı.
Yerleşimcilere bu iki evin yerine 20 konut inşa etmeleri için jet hızıyla imar izni de verildi. Evinden atılanlardan Mahir Hanun, “Ben ve çocuklarım bu evde doğduk. Şimdi sokağa atılmış göçmenler olduk” diye isyan etti. 50 yıllık Şeyh Cerrah sakini Amil Kassam da, yerleşimcilerin ‘düzmece tapu senediyle’ geldiklerini söyleyip “Hepimizi sonunda buradan atmalarından korkuyoruz” dedi. Evlerin 1956’da BM ile Ürdün arasındaki anlaşmanın ardından Filistinlilere verildiğini hatırlatan Kassam, “İsrail uluslararası yasaları tanımadığını bir kez daha gösterdi. Dışardan gelen yerleşimcileri barındırmak için 19 çocuğu dışarı attılar. Bu çocuklar şimdi nerede uyuyacak” diye sordu. 

Britanya Konsolosluğu ve BM kınadı
Britanya Konsolosluğu, kararı, “İsrail’in aşırı dinci yerleşimcileri mahkeme ve belediye kararlarıyla Arap semtine yerleştirmesi kabul edilemez” diye kınadı. BM Orta BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Richard Miron de yazılı açıklamasında, “Filistinlilerin evlerinden atılmasından büyük acı duydum. İsrail’in bu hareketi kabul edilemez.  Bu tür eylemler barışa müzakereleri için uluslararası çabaları zayıflatıyor” dedi. İki hafta önce ABD Başkanı Barack Obama Şeyh Cerrah’taki atıl ‘Çoban Oteli’nin yerine dev inşaat projesinin durdurulmasını istediğinde, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu “Kudüs bizim, nereye istersek inşaat yaparız” demişti. (afp)