Kudüs'te Osmanlı şehitliğine onay arayışı

Türkiye, 1. Dünya Savaşı'nda Osmanlı için savaşırken Filistin'de ölen askerler anısına, Kudüs Eski Kent'te sembolik şehitlik yapmayı talep ediyor. İsrail hükümetinin desteğini alıp almadığı konusunda çelişkili haberlerin...

KUDÜS - Türkiye, 1. Dünya Savaşı'nda Osmanlı için savaşırken Filistin'de ölen askerler anısına, Kudüs Eski Kent'te sembolik şehitlik yapmayı talep ediyor. İsrail hükümetinin desteğini alıp almadığı konusunda çelişkili haberlerin bulunduğu şehitliğin Tapınak Dağı'nın doğu duvarının eteğinde planlanması, bazı sağcı İsraillilerin itirazına yol açtı. Kapalı bulunan Altın Kapı'ya yakın kurulması planlanan şehitlikte üç metrelik anıt dikilmesi ve Türk bayrağı dalgalanması öngörülüyor. Şehitlik, asker mezarlarının da yer aldığı Rahmet Kapısı mezarlığı içinde düşünülüyor. Haremüşşerif Vakfı ve Ürdün, Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğu'nun girişimi doğrultusunda, araziyi 25'den 125 metrekareye çıkarmıştı. Vakıf Başkanı Azzam Hatip, "Türk hükümetine Kudüs'te Osmanlı askerleri için anıt inşa izni verdik" dedi.
Olmert'in onay verip vermediği meçhul
Haaretz, şehitlik için İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in onay verdiğini, artık işin Kudüs Belediyesi'nin onayına kaldığını yazdı. AFP'ye göreyse, projeye hâlâ Olmert'in yeşil ışık yakması gerekirken, İsrail başbakanlığından bir yetkili Türkiye'nin talebinden haberi olmadığını söyledi. Kudüs Belediyesi sözcüsü de, henüz Türk hükümetinden resmi talep gelmediğini dile getirdi.
Haaretz ise, projenin daha Kudüs Belediye Meclisi'nde görüşülmeden sağcı üyelerin muhalefetiyle karşılaştığını aktardı. Ulusal Dinci Parti'den Yair Gabbay, adli komisyonun öneriyi reddetmesini istedi. Gerekçe, master planda Tapınak Dağı'nın 70 metre yakınına dek her inşaat yasaklanırken anıt alanının sadece beş metre uzakta bulunması. Haaretz, başvurunun yasal kriterlere göre değerlendirileceğini, ama başbakanlığın tutumu ve diplomatik hassasiyetlerin göz önünde tutulacağını yazdı. Osmanlı 1517'den 1917'de Britanya'ya kaptırmasına dek Kudüs'ü kontrol ediyordu.
(Haaretz, afp, aa)