Kumarda kaybedilen genç kızın dramı

Geçen yıl 565 namus cinayetinin işlenmesiyle kadınlar adına 'yeryüzü cehennemine' dönen Pakistan'da son örnek, bir yaşındayken kumarbaz babasının poker masasında kaybettiği Raşide Begüm'ün dramı oldu.

KARAÇİ - Geçen yıl 565 namus cinayetinin işlenmesiyle kadınlar adına 'yeryüzü cehennemine' dönen Pakistan'da son örnek, bir yaşındayken kumarbaz babasının poker masasında kaybettiği Raşide Begüm'ün dramı oldu. Baba Rahib'in ölümü sonrası anne Nuran'ın 10 bin rupilik (210 YTL) borcu ödemesine karşın ailenin yakasından düşmeyen 'alacaklı Lal Haydar', 15 yıl öncesine ait 'kumar kazancı'nın peşini bırakmıyor. Evleri etrafında dolaşıp aileye tehditler yağdıran Haydar ve adamları, bugün artık 16 yaşındaki Raşide'yi almanın geleneklere göre hakları olduğunu savunuyor. Haydar'ın Belucistan dağlarına kaldırmakla tehdit ettiği Raşide ise isyan ediyor: "Ben bu adamın kupa kızı değilim. Kendimi veya gururumu koruyamamaktansa, ölmeyi tercih ederim."
'Bu toplumda doğduğuma utanıyorum'
Güneydeki Sindh eyaletinin Haydarabad kentindeki evlerinden başka gidecek yerleri olmayan yoksul aile, umutlarını yetkililere bağlamış. Nitekim Sindh hükümeti, bazı şüphelilerin tutuklanması ve ailenin korunması talimatı vermiş. İnsan hakları örgütlerine göre ise Raşide'nin durumu, kadınların muhafazakâr geleneklerin tehdidi altındaki yaşamlarının bir örneği. Sindh'de ocakta, 'ahlâksız davrandığı' için 'namus cezası' kestikleri bir kıza tecavüz edip sokaklarda çıplak dolaştıran altı adam tutuklanırken, Puncab'da da iki sevgili zina gerekçesiyle recmle cezalandırıldı. Hükümet yardımıyla zorla evlilikten kurtulması beklenen Raşide ise son yorumunda kadınların ortak hissiyatını dile getirdi: "Böyle bir toplumda doğduğum için gerçekten çok utanıyorum."