Kuran mealini basanlar için darağacı gözüktü

Kuran mealini basanlar için darağacı gözüktü
Kuran mealini basanlar için darağacı gözüktü

Kuran mealini basan eski gazeteci ve başsavcılık sözcüsü Zalmay mollaların kafir ilan edilmesine mahkemede ayetlerle yanıt verdi. FOTOĞRAF: AP

KABİL - Afganistan’da Kuran’ın Arapça aslı olmaksızın sadece mealini basan altı kişinin hayatı kaydı. Mahkeme Kuran’ı değiştirip dinden çıkmakla suçlanan altı zanlıdan  ikisi idamla karşı karşıya.
AP’ye göre Eylül 2007’de bir cuma namazı sonrası başkent Kabil’in büyük camilerinden birine kimliği belirsiz ya da kim olduğunu söylemeye cesaret edemeyen bir kişi Dari diline tercüme edilmiş bir Kuran bıraktı. Üzerinde bedelsiz olarak basılıp dağıtılması konusunda izin verildiği notu vardı. İmam da eski dostu başsavcılık sözcüsü Ahmet Zalmay’a bunu verip 1000 adet basılmasını sağladı. Mealin Arapça metin olmaksızın basılması, bunu ‘Kuran’ın tahrifi’ ve ‘bir tür peygamberlik iddiası’ olarak gören radikal mollaların öfkesini çekti ve olay mahkemeye intikal etti. Zalmay bir anda kitabın basımına yardım edenler dahil tüm arkadaşları tarafından terk edildi, evi taşlandı ve mahkemede ‘mürted’ ve ‘kafir’ diye yuhalandı. Canını kurtarmak için Pakistan’a kaçarken kendisine yardım eden üç kişiye birlikte yakalanıp hapse atıldı. Basıma cevaz vermekle suçlanan cami imamı ve yayıncı da hapsi boyladı.
Meallerin Arapça metinleriyle birlikte kitapçılarda satıldığı Afganistan’da Kuran çevirisi yasak değil. Haliyle iddianame kutbal kitabı tahrif suçu üzerine kuruldu. 

‘Avukat da öldürülür’
Yargılama sonucunda yayıncı beş yıl, Zalmay ve imam 20’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak temyize giden savcılar imam ve Zalmay’ın idamını istedi. Nihai karar ise yarın verilecek. Zalmay ocaktaki duruşmasında “Çevirinin suç olduğunu düşünmedim. Bu mealleri Türkiye, Fransa, İtalya ve Rusya’da bulabilirsiniz” diyerek bağışlanmasını istedi. Zalmay avukatların “Mollalar bizi öldürür” diyerek savunma yapmayı reddettiğini belirtirken avukatlığını üstlenmeye cesaret eden Afgan Hukuki Yardım grubundan Efdal Nuristani yargıçların ‘kafir’ damgası yememek için katı davrandığını belirterek idam çıkacağına işaret etti. Zalmay’ın kardeşi Mahmud “Herkes selamı kesti, beraat etse bile ailemize eskisi gibi davranılmayacak” dedi. (ap)