Küresel destekle darbeye isyan

Küresel destekle darbeye isyan
Küresel destekle darbeye isyan

Başkent Tegucigalpa?da devlet başkanlığı sarayı önünde polis ve askerle çatışanların sayısı iki gün içinde yüzlerden binlere çıktı. FOTOĞRAFLAR: AP, afp

Honduras'ta ikinci kez seçilebilmek için kurumsal yapıyla bilek güreşine tutuşunca darbeyle ülkeden sürülen Zelaya, perşembe Latin liderlerle birlikte ülkesine döneceğini ilan etti. Honduraslılar da sivil direniş başlattı

TEGUCIGALPA - Orta Amerika ülkesi Honduras’da Kongre-yargı-ordu işbirliğiyle yapılan darbede pijamalarıyla ülke dışına sürülen solcu Devlet Başkanı Manuel Zelaya, arkasına aldığı geniş uluslararası destekle ülkesine dönme kararlılığında. Başkent Tegucigalpa’da Zelaya taraftarlarının güvenlik güçleriyle şiddetli çatışmalara girmesi de, darbeci yönetime karşı sivil direniş işareti doğurdu. 

Chavez: Obama’yla görüş
Honduras anayasasının ‘değiştirilemez maddesi’ gibi olan devlet başkanlığının dört yıllık tek görev süresiyle sınırlı olmasına meydan okumak için referandum düzenlemeye kalkınca darbeye uğrayan Zelaya, Nikaragua’daki Latin Amerika Bolivarcı Alternatif (ALBA) ve Rio Grubu toplantılarına katılarak Latin liderlerle dayanışıyor. Solcu lider, bugün ülkesindeki krizle ilgili yapılacak görüşmelere katılmak için Washington’a gideceğini, yarın da ‘halkın ve ordunun halk oyuyla seçilmiş devlet başkanını beklediği’ ülkesine döneceğini duyurdu.  Zeleya, ülkesine dönüşte kendisine Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez, Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa ve Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) Başkanı Jose Miguel Insulza’nın eşlik edeceğini söyledi. Devrik lider, BM’deki açıklamasında da “Ülkeye döndüğümde  bir dönem daha devlet başkanlığı önerilse, kabul etmem” diyerek referandumdan dönüş sinyali verdi. 
Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ise “Washington’da Barack Obama ile görüşmeye çalış. ABD Başkanı’nın meseleye bu kadar yakından eğilmesi darbecilere ağır şamar olur” telkininde bulundu. Son olarak “Darbe yasal değil, karanlık geçmişe doğru atılmış geri bir adım ve Zelaya görevinin başına döndürülmezse korkunç bir emsal oluşturacak. Zelaya’nın Honduras’ın başkanı olarak kaldığına inanıyoruz, kendisi demokratik yollarla seçilmiştir ve görev süresi dolmamıştır. Krizin barışçı çözümü için uluslararası işbirliği istiyoruz” açıklamasını yapan Obama, bu yönde OAS ve diğer örgütler nezdinde çaba göstereceğini söyledi.  Venezüella, Bolivya, Küba, Ekvador ve Nikaragua’nın başını çektiği dokuz ALBA ülkesi ile Meksika ve Şili büyükelçilerini Honduras’tan çekeceğini açıkladı.

BM’den de destek geldi
Zelaya, dün de BM Genel Kuruluna hitap edip Kurul Başkanı Miguel D’escoto Brockmann ile basın toplantısı yaptı. Zelaya’yı ‘başkan olarak tanıyan’ bir tasarının kabul edildiği Genel Kurul’un kararları, Güvenlik Konseyi’ndeki gibi bağlayıcı olmasa da, uluslararası toplumun iradesini yansıtıyor.
Honduras başkenti sokağa çıkma yasağına rağmen başkanlık sarayı önünde toplanıp barikatlar kuran Zelaya taraftarları ile polis ve askerler arasında çatışmalara sahne oluyor. Önceki gün onlarca kişinin yaralandığı, en az 38 kişinin gözaltına alındığı söyleniyor. Saray önünde protesto yapanların sayısının yüzlerceden binlerceye çıktığı belirtilirken, Zelaya taraftarlarının taş ve molotof kokteyli atmasına polislerle askerler cop ve gözyaşartıcı gazla yanıt verdi. Güvenlik güçlerinden bazısı ateş açınca protestocular metal sopa ve borularla saldırıya geçti. Zelaya aldığı duyumlara göre 150’den fazla kişinin yaralanıp 50 kişinin tutuklandığını duyurdu. Medyaya da enformasyon karartması uygulanıyor. Zelayacı iki televizyonun yayımı tümüyle durduruldu, diğerleri sadece marimba müziği, pembe dizi ve yemek  programları yayımlıyor. Zaten radyo-televizyon merkezleri askerlerin kuşatması altında. Venezüella televizyonu  Telesur ile CNN en Espanol’un kablodan yayımladığı protesto görüntüleri sık sık kesiliyor. Askerler ayrıca üçü Telesur, dördü AP için çalışan yedi uluslararası gazeteciyi bir süre gözaltına aldı. Sadece darbe destekçisi iki gazetenin online hizmetine izin verilirken, protestocular İran’daki gibi Twitter üzerinden örgütlenmeye çalışıyor. 

Tutuklanabilir
Kongre Başkanlığı’ndan Devlet Başkanlığına getirilen ve protestolara rağmen bakanlarını seçip başkanlık sarayına yerleşen Roberto Micheletti ise Zelaya’nın ülkeye dönmesi halinde tutuklanma riski olduğunu söyledi. (Dış Haberler)