Küresel ısınma göçerlerle çiftçileri karşı karşıya getirince...

HARTUM - Küresel ısınmadan en çok etkilenen kara kıtanın Darfur bölgesindeki çatışmaların temelinde kuraklık ve nüfus artışı yatıyor. Sudan’ın batısındaki Darfur bölgesinde hayvanlarını otlatabilmek için daha aşağılara inen göçerler ile çiftçiler arasında toprak kavgası çıktı. Göçerlerin çoğu Arap kökenli, çiftçilerin çoğu ise Afrika’nın Fur, Massalit ve Zaghava kabilelerinden. 2003’te Sudan yönetiminin Arapları kollayıp Afrikalıları bastırdığını iddia eden bir isyancı grubun hükümet hedeflerine saldırmasıyla Darfur çatışmaları başladı. Yedi isyancı grubun en büyükleri Sudan Kurtuluş Hareketi (SLM) ile Adalet ve Eşitlik Hareketi (JEM). İsyancıların üzerine ‘meşru müdafaa milisleri’ adını verdiği güçleri süren Hartum, sivillere saldıran Cancavid milisleriyle bağını inkâr ediyor. Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir, Cancavidleri ‘hırsız ve gangster’ diye anıyor.. 

BM?‘Soykırım değil’ demişti
Ancak Darfurlu mülteciler, hükümet bombardımanı sonrası at ya da deveye binmiş Cancavidlerin köylerini basıp erkekleri öldürdüğü, kadınlara tecavüz ettiği, her şeyi çaldıklarını anlatıyor. Eylül 2004’te dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell Darfur’da ‘soykırım yapıldığını’ söylese de, BM araştırma heyeti sadece ‘savaş suçu’ ifadesini kullanıp ‘soykırım niyetinin bulunmadığını’ saptadı. BM’ye göre 300 bin kişi öldü ve 2.5 milyon kişi yerinden yurdundan oldu. Beşir’e göreyse 10 bin kişi öldü. Kurbanların çoğu kamplarda açlık ve hastalık yüzünden ölenler.
Darbeci bir albay olan Beşir, 20. yüzyılın en kanlı çatışmalarından biri olan güneydeki içsavaşı 2006’da SLA ile barış yaparak bitirdi. Beşir, bu ay JEM ile güven inşası anlaşması imzaladı. Ocak 2008’te Darfur’a Afrika Birliği-BM şemsiyesinde 26 bin barış gücü yollandı. (Dış Haberler)