Kürt gazeteci susturulacak

Kuzey Irak Kürt yönetimi, muhalif gazetecilerin tepesinde Demokles'in kılıcı gibi sallanacak bir yasayla medyayı kıskaca alıyor. Kürt meclisi 'terörü teşvik, güvenliği bozma, korku salma' gibi muğlak suçlamalarla gazetecilerin dava edilebileceği yeni basın yasasını çıkardı.

SÜLEYMANİYE - Kuzey Irak Kürt yönetimi, muhalif gazetecilerin tepesinde Demokles'in kılıcı gibi sallanacak bir yasayla medyayı kıskaca alıyor. Kürt meclisi 'terörü teşvik, güvenliği bozma, korku salma' gibi muğlak suçlamalarla gazetecilerin dava edilebileceği yeni basın yasasını çıkardı. 111 üyeli mecliste 57 vekilin katıldığı oturumda, 11 çekimser ve yedi aleyhte oya karşı 39 oyla kabul edilen yasanın yürürlüğe girmesi için 'Kürdistan bölge başkanı' Mesut Barzani'nin onayı gerekiyor.
AP'ye göre, yasayı ihlal eden gazeteciler, antiterör mahkemelerinde idam cezasına varan ceza talepleriyle yargılanabilecek. Gazeteler de altı aylığına kapatılabilecek ya da 8 bin 200 dolara dek para cezasına çarptırılabilecek. Kurdmedia.com, genel yayın yönetmeni olabilmek için Kürdistan Gazeteciler Sendikası'na üyelik şartı da getirildiğini yazdı.
Yasa Süleymaniye ve Erbil'de düzenlenen gösterilerde protesto edilirken uluslararası örgütler de tepkili. Aleyhte oy kullanan Kürdistan Yursever Birliği'den Suzan Şihab, Süleymaniye'deki gösteride, "Bu yasa hükümeti ve hatalarını eleştiren insanlar, gazeteciler ve aydınların susturulması anlamına geliyor" dedi. Haftalık Kürt gazetesi Awene'nin editörü Aws Herdi, yasayı destekleyen Kürt partileri iki-yüzlülükle suçlayıp, "Özgürlük sloganları boş laftan ibaret" diye çıkıştı. Herdi, terörle ilgili yazı yazanlara kolayca suç isnat edilebileceğini söyleyip "Bu yasa gazetecileri hapse gönderecek, gazeteleri yasaklayacak ve bahanelerle acımasız cezalar kesilmesine yol açacak" dedi.
Hükümete karşı kalemi keskin gazeteci Aso Cabbar, "Hapisten korkmamalıyız. Görüşlerimden dolayı hapse atılmam benim için onurdur" sözleriyle meydan okudu. Çok sayıda gazeteci ve akademisyen Barzani'ye yasayı veto etmesi çağrısı yaptı.
'Yargıçlar kötüye kullanır'
Daha önce Kürt yönetiminin temsilcileriyle bir araya gelip uyarılarını iletmiş Gazetecileri Koruma Komitesi, "Bağımsız gazetelerin mali ve siyasi durumlarının zayıf olduğu dikkate alındığında yasanın oynak dili iktidar yanlısı yargıçlar tarafından hükümeti eleştiren gazeteleri kapatmak için kullanılabilir" açıklamasını yaptı.
Eleştiriler karşısında Kürt hükümeti, Saddam döneminden kalma basın yasasını değiştirmek zorunda olduklarını söylemekle yetindi. Son dönemde Barzani'nin, Kürt medyasına PKK yanlısı haber yapmamalarını telkin ettiği kaydedilmişti. (Dış Haberler)