'Kürt Onuru' Kürtlere dert

ABD'nin Tennessee eyaletindeki Nashville kentinde yaşayan 8 bin nüfuslu Kürt toplumunun başı 'Kürt sokak çetesiyle' dertte.

NASHVILLE - ABD'nin Tennessee eyaletindeki Nashville kentinde yaşayan 8 bin nüfuslu Kürt toplumunun başı 'Kürt sokak çetesiyle' dertte. Nolensville Pike semti sakini Kürtler, 20 yaşlarındaki 20-30 gencin kurduğu 'Kürt Onuru' adlı çetenin kabaran suç dosyasının, itibarlarını yok etmesinden şikâyetçi.
Çete, ocaktan beri 10 hırsızlık, iki tecavüz, bir saldırı ve adam dövme ile bir cinayete teşebbüs suçuna karışmış. Hamile bir kıza tecavüz suçunun sanığı olan 17 yaşındaki Zana Noroli, nisanda hücresinde kendini asmış. Ay başında da çete lideri ve üç üye, uyuşturucu satışını engelleyen bir polisi öldürmeye teşebbüsten suçlu bulunmuş. Polis, semtteki tabelaları 'Kürt onuru için yaşa ve öl' sloganıyla dolduran gençlerin amacının, Latin, Asyalı ve siyahi çetelere karşı 'Kürt cesaretini sergilemek' olduğu fikrinde. Semt sakinleri ise adlarına leke sürülmesinden dertli. 30 yıldır kentte yaşayan profesör Kirmanj Gundi, "İtibar kazanıp iyi Amerikalılar olmak için çok çalıştık. Ama birkaç sorumsuz sokak serserisi çıkıp bunu yok ediyor" diyor.
'Kafaları karışık gençler'
Kürt-Amerikan Gençlik Örgütü yetkilisi Rebaz Karadağı, "Klasik çeteci gençlere benzemiyorlar. Orta sınıftan iyi aileleri var. Bu yüzden bence kafaları çok karışık. Kürtlere yardımcı olduklarını düşünüyorlar ama gerçekte durumu kötüleştiriyorlar" yorumunda bulundu. Selahaddin Camisi imamı Nevzat Havrami ise birkaç yıl önce çeteye dair yaptığı konuşmanın camiye saldırıya yol açtığını anımsatıp "Hepimiz rahatsızız. Gençleri uyarıyorum. Sonbaharda da okullarda konuşacağım" dedi. (NY Times)