Kürt sandığında muhalif umudu

Kürt sandığında muhalif umudu
Kürt sandığında muhalif umudu

Sıcağa rağmen seçime halk büyük ilgi gösterince oy verme 19:00?a kadar uzatıldı. Talabani, ?Daha büyük demokrasiye bir adım? dedi. Barzani, sandık başında ?Türkiye ile iyi ilişkiler? mesajı verdi. FOTOĞRAFLAR: REUTERS, AFP

Iraklı Kürtler dün başkanlık ve meclis seçimine gitti. İlk kez halkın seçtiği başkanlığın Barzani'de, meclis çoğunluğunun KDP-KYB ittifakında kalması kesin görülüyor. Ama meclis için KYB'den kopan Goran ile İslamcılarla Sosyalistlerin ittifakı kıyasıya yarıştı

ERBİL - Irak’ın kuzeyindeki ‘Kürt Bölgesel Yönetimi’ (KBY), dün başkanlık ve meclis seçimleri için sandığa giderken, 18 yıldır bölgeye hükmeden Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtsever Birliği’ne (KYB) karşı muhalefet rüzgarı esti. KDP lideri Mesut Barzani’nin dört rakibi karşısında KBY Başkanlığı’na yeniden seçilmesine, KDP’nin Irak Devlet Başkanı Celal Talabani liderliğindeki KYB ile kurduğu ‘Kürdistan’ ittifakının da 111 sandalyeli mecliste çoğunluğu korumasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak KYB’den kopan işadamı Neçirvan Mustafa’nın öncülüğünde mavi renkteki kampanyasıyla iki parti sultasını devirmeyi hayal eden Goran (Değişim) hareketi ile İslamcı ve Sosyalistlerin ‘Hizmet ve Reform Listesi’nin çıkış yapması bekleniyordu.
41 parti 24 listeyle 2.3 milyon seçmenin oyu için yarışırken, kadınlara yüzde 30 kota tanındı. 111 koltuktan 5’i Türkmen, 5’i Keldani ve Asuri, 1’i Ermenilere ayrıldı. Anketler Kürdistan’ın yüzde 56, Goran’ın yüzde 14 ve İslamcı-Sosyalist ittifakın yüzde 9 oy almasını öngördü. Başkanlık için Barzani’ye karşı yarışan bilgisayar mühendisi Halo İbrahim Ahmed, Britanya’daki St. Clements Üniversitesi’nde siyasetbilimci Safin Şeyh Muhammed, 1988’deki Enfal katliamı kurbanlarının hakları için savaşmış Hüseyin Germiyani ve edebiyatçı Kemal Miradoli’nin şansı yok. 

Yolsuzluğa tepki büyük
İlk kez bölge başkanının halk oyuyla seçilmesi heyecan yarattı. Sandık başında kuyruk oluşurken, 44 yaşındaki mühendis Ziz Ahmed Hasan’ın “İlk kez alternatif ve gerçek rekabet görüyorum” görüşünü pek çok kişi paylaştı. 44 yaşındaki Şobo Mahmud, KDP ve KYB’yi yolsuzlukla suçlayıp, “Bugün intikam günü” diye çıkıştı. ‘Ben sizden biri değilim’ adlı oyunun yönetmeni Arslan Derviş, “İki parti herşeyi tekeline aldı, Kürt halkının mücadelesinin meyvelerini bile” dedi. 39 yaşındaki Kadir Muhammed, “Kerkük’ü KDP-KYB’den başka kimse geri alamaz” görüşüne sarılırken, 67 yaşındaki emekli öğretmen Halid Nacib, kabile ve parti etkisinden uzak, Bağdat ve Araplara karşı makul bir hükümet temenni etti. 

Gündem Bağdat, Ankara
Yeni yönetimin Kerkük dahil tartışmalı 16 bölge ve petrolün kontrolüyle ilgili krizleri Amerikan ordusunun çekileceği 2011’e kadar aşmak için Bağdat’la bilek güreşine tutuşması bekleniyor. Erbil’de oyunu kullanan Mesut Barzani, “Umarım Bağdat’la sorunlu ilişkilerde iyi birbaşlangıç olacak. Sorunlar diyalogla çözülecek. Tartışmalı bölgeleri geri almak için çalışacağım” dediyerek ekledi: “Tüm komşu ülkelerle, özellikle Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz.” Neçirvan Mustafa ise Goran’ın umut olduğunu belirtip ekledi: “Sistemimizde dikkatöryel bir taraf var. Artık evimize çekidizün vermenin zamanı geldi.” Kürt bölgesinin geleceğine talip önde gelen üç liste şöyle:
Kürdistan: KDP ve KYB’nin ortak listesi. Sloganı ‘tecdid ve imar’. Çok sayıda yeni yüz var. Yönetime yeni soluk, şeffaflaşlık ve yeniden yapılanma vaat ediyor. Barzani Bağdat’la gerilim yaratan ulusal söyleme sarılırken, Talabani KYB’den kopmaları önlemeye çalıştı. Talabani camilerin onarımına 85 bin dolar bütçe ayırıp İslamcılara göz kırptı.
Goran: Bağdat ile ilişkilerin normalleştirilmesi, petrolün Bağdat ve komşularla barış için kullanılmasından yana.
Hizmet ve Reform: Kürdistan İslam Birliği Partisi, Kürdistan’da İslami Hareket, Kürdistan Demokratik Sosyalist Partisi ve bağımsızlardan oluşuyor.  Camileri etkili bir şekilde kullandı, Amerikalılara göz kırptı. (Dış Haberler)