Kürt siyasi dengesi değişti

Kürt siyasi dengesi değişti
Kürt siyasi dengesi değişti

Yüzde 70 oyla yeniden başkan seçilen Barzani ile yanan mum simgeli Goran?ın yandaşları sokağa döküldü. FOTOĞRAF: AP

Iraklı Kürtlerin yüzde 60'ının oyunu alan KDP-KYB ittifakının vekil sayısı 78'ten 55'e geriledi. Goran yüzde 25 oranında oy ve 28 vekille ana muhalefet gücü oldu. İslamcı-sosyalist ittifakı 17 vekil çıkardı

ERBİL - Irak’ın kuzeyinde Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) başkanlık ve meclis seçiminde gayriresmi sonuçlar belli olurken, siyasi dengeler değişti. İlk açıklamalara göre, KBY Başkanı Mesut Barzani’nin liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Irak Devlet Başkanı Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtsever Birliği’nin (KYB) Kürdistan ittifakı oyların yüzde 60’ını, KYB’den kopan 65 yaşındaki Nuşirvan Mustafa’nın liderliğindeki Goran (Değişim) yüzde 25’ini, İslamcılarla Sosyalistlerin ittifakı Hizmet ve Reform Listesi yüzde 13’ünü aldı. Başkanlığı Barzani yüzde 70 oranında oyla korurken, en yakın rakibi yüzde 25.6’da kaldı. 

‘Muhalefet cephesi oluşturacağız’
Kürt meclisindeki 111 sandalyeden 11’i etnik gruplara ayrılmış durumda. KDP-KYB’nin sandalye sayısı 78’ten 55’e geriledi. Yine de meclis çoğunluğunu elde ederek hükümeti kurabilecekler. İlk katıldığı seçimde en fazla 15 sandalye kazanması beklenen Goran da bu sonuçlara göre 28 sandalye kazanarak büyük bir çıkış yaptı. Kürt meclisinde ilk kez büyük bir muhalefet gücü oluşturacak Goran, 17 sandalye kazanarak dördüncü parti konumuna gelmesi beklenen Hizmet ve Reform Listesi ile de dayanışabilecek. Goran sözcüsü “Gerçek bir muhalefet cephesi oluşturup meclisin haritasını değiştireceğiz” dedi. 

‘Talabani istifayı değerlendiriyor’
KYB ile Talabani ise seçimin kaybedenleri konumunda. Kalesi Süleymaniye’de oyların 51’ini Goran’a kaptıran KYB, son ana dek askerlerle peşmergelerin attığı 104 bin oyun sayılmasıyla ibrenin kılpayı farkla kendilerinden yana dönmesini bekledi. Talabani, önceki gün KYB’nin ileri gelenlerini Süleymaniye’ye tepeden bakan konutunda toplayıp acil durum toplantısı yaptı. Oğlu Kubat, Talabani’nin endişeli olduğunu, neler olup bittiğini öğrenmek istediğini söyledi. El Şarkiya TV kanalı, Talabani’nin istifayı bile değerlendirdiğini iddia etti. Sonuçlar karşısında KDP’liler hükümetteki paylarının artması gerektiğini söylerken, KYB’li Berham Salih’in planlandığı gibi başbakan yardımcılığından başbakanlığa terfisi suya düşmüş gözüküyor. Halihazırdaki başbakan Barzani’nin yeğeni Neçirvan.
Kürt sitelerinde, muhalefetin tarihi kazanım elde ettiği, küçük farkla kazanmanın KDP-KYB iktidarına ağır darbe indirdiği, Kürt siyasetini kaotik ve gergin bir dönemin beklediği belirtiliyor. Yolsuzluk ve baskıdan duyulan rahatsızlığın, eski KYB lideri, aşırı milliyetçi peşmerge komutanı, solcu, aydın ve bağımsızlar gibi uyumsuz grupları Goran’da toplattığı yorumu yapılıyor.

Süleymaniye’de KYB’den illallah
Süleymaniye’nin Kani Kurda semtindeki gençler, ancak hükümet yetkilisi tanıdığı olanın torpille iyi bir işe girebildiğinden yakınarak, bunun adil olmadığını dile getirdi. Tuymalik semtinde 33 yaşındaki Alan Nihad ortopedist cerrahlığının tescillenmesinin ancak bir KYB yetkilisinin torpiliyle mümkün olduğunu anlatıp, kendisi, tüm ailesi ve tüm cerrah arkadaşlarının Goran’a oy verdiğini belirtti. Goran lideri Mustafa da, bölgenin eski Sovyet cumhuriyetleri gibi demir yumrukla yönetildiği, meclis, yargı, istihbarat servisleri, medya peşmerge ve petrol gelirlerinin iki partinin tekelinde olduğu, sadece hükümetten maaş alanların insan gibi yaşayabildiği, bölgede ne ekonomi, ne sanayi, ne de tarım olduğu eleştirilerini sıralıyor.

KDP kutlamasında saldırı ve ölüm
Goran, Erbil ve Dohuk’taki kazanımlarının seçim hilesiyle ört bas edildiği şüphesini dile getirirken, Hizmet ve Reform, iktidarı oy kullanma süresini uzatarak kayıtlı seçmen olmayan kişilere oy attırmakla suçladı. Bağımsız gözlemci paneli Şems, oy kullananların parmaklarına sürülen sabit mürekkebin aslında çok kolay çıktığını, cep telefonu kullanmasına izin verilmeyen  gözlemcilerin ihlallerle ilgili zamanında uyarıda bulunamadığını söyledi. Gerilimin yükselmesinin ilk işareti ise önceki gece Erbil’deki üç Goran bürosunun KDP yandaşlarının saldırısına uğraması oldu. Erbil ve Duhok’ta KDP’liler ellerinde Kalaşnikof, Kürt bayrakları ve Barzani posterleriyle sokağa dökülüp sabaha kadar havaya ateş açarak kutlama yaptı. Kutlamalarda bir kişi öldü, 15 kişi yaralandı. (Dış Haberler)