Kürt yönetimi: Bizsiz güvenlik anlaşması olmaz

Türkiye ile Irak arasında imzalanan güvenlik işbirliği anlaşmasından Kuzey Irak Kürt yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin müdahalesi sonucu sıcak takip maddesinin çıkarılmasına rağmen, Kürt yönetimi kızgınlık dile getiriyor.

ERBİL - Türkiye ile Irak arasında imzalanan güvenlik işbirliği anlaşmasından Kuzey Irak Kürt yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin müdahalesi sonucu sıcak takip maddesinin çıkarılmasına rağmen, Kürt yönetimi kızgınlık dile getiriyor. Kürt dış ilişkiler sorumlusu Felah Mustafa Bekir, "Anlaşma müzakerelerine çağrılmamamız üzücü. Yeni demokratik federal Irak'tan söz ediyoruz, diktatörlükten değil" diye çıkıştı. Bekir, "İlgili taraf biziz. Bizi müzakerelere çağırıp anlaşmaya dair bilgilendirseydiler çok daha iyi olurdu" dedi.
Peşmerge bakanı ve peşmerge gücünün sözcüsü Cebbar Yaver de, Türkiye'nin kendilerini yok saydığını, kendilerini devre dışı bırakarak kuzeyde sınır ötesi operasyon düzenlemek istediğini öne sürüp " İran da, Türkiye de o bölgenin kontrol edilemeyeceğini biliyor. Mücadele için birlikte hareket edilmeli" dedi.
Yaver, terörist kabul edilen PKK'nın yasaklanmasının denetimleri altındaki bölgeyle ilgisi olup olmadığı ve Irak hükümetinin kendilerini bağlı kılma niyetinde olup olmadığı açılarından anlaşmanın siyasi uzmanlar ve hukukçularca incelenmesini istedi. (aa, dha, afp)