Kürtler: İşte Kerkük tapumuz

Iraklı Kürtler Kerkük'ün Kürt kenti olduğu iddiasını bu kez Osmanlı'dan kaldığını iddia ettikleri bir haritaya dayandırıyor.

SÜLEYMANİYE - Iraklı Kürtler Kerkük'ün Kürt kenti olduğu iddiasını bu kez Osmanlı'dan kaldığını iddia ettikleri bir haritaya dayandırıyor. 2003'te ABD'nin Irak işgalinin hemen sonrasında yağmalanan gizli arşivlerden çıktığı söylenen ve Sultan Abdulhamid döneminden kaldığı öne sürülen Osmanlı haritasında, 'Kürdistan' geniş bir bölgeye yayılmış görünürken, Kerkük bölgenin tam ortasında gösteriliyor.
Talabani ortaya sürdü
Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin internet sitesine de konulan ve 1893 yılından kaldığı iddia edilen haritanın üzerine sonradan kırmızı Latin harfleriyle 'Kürtistan' ve 'Kerkük' yazılarının eklenmiş olması dikkat çekti. Haritayı Kerkük'ün 'tapusu' gibi gören Talabani'nin 22 Mayıs 2004'te Irak Geçici Yönetim Konseyi Başkanı iken bir toplantının gündemine taşıyarak Kerkük'ün 'Kürt kimliğini' ispatladığı ve hiçbir itirazla karşılaşmadığı kaydedildi.
Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban ki-Mun'un temsilcisi Eşref Gazi'nin Selahaddin'de ziyaret ettiği KDP lideri ve Kürt bölgesel yönetimi başkanı Mesut Barzani, Irak Anayasası'ndaki 140'ıncı maddesi uyarınca Kerkük'ün statüsünü belirlemek üzere bu yıl planlanan referandumun ertelenmesinin kesinlikle kabul edilemeyeceği görüşünü yineledi. (dha, anka)