'Kürtler Kerkük'ü alırsa, Türkler gelir'

ABD'de 16 istihbarat teşkilatının ortak 'Ulusal İstihbarat Tahmini, Irak'taki durumu ilk kez 'iç savaş' olarak niteleyip, 'Iraklı siyasilerin muhtemel bir felaketi önleyemeyeceği' bulgusuyla karanlık tablo çizdi.

WASHINGTON - ABD'de 16 istihbarat teşkilatının ortak 'Ulusal İstihbarat Tahmini, Irak'taki durumu ilk kez 'iç savaş' olarak niteleyip, 'Iraklı siyasilerin muhtemel bir felaketi önleyemeyeceği' bulgusuyla karanlık tablo çizdi. Rapor Kerkük konusunda Türkiye'nin müdahale olasılığına dikkati çekti: "ABD acilen çekilirse, Kürtlerin, Kerkük'ün kontrolünü ele geçirme ve özerkliklerini ilerletme yönündeki adımları, Türkiye'nin askeri müdahalesine yol açabilir."
"Anayasanın 2007'de referandum öngörmesinin ardından Kürtler, Kerkük'ü Kürt yönetimine katmayı garantilemek amacıyla denetimlerini ilerletme yönünde sistematik şekilde çalışıyor" saptamasını yapan rapor, Türkiye'nin Irak'ın parçalanmasını istemediği ve PKK sığınaklarını imha etmeye kararlı olduğunu vurguladı.
'Şii diktatör gelebiliir'
Rapor, 'Durum daha da tehlikeli hale geldi. Irak'ın üç parçaya ayrılmasına yol açacak bir kaos patlak verebilir. Bir Şii diktatörlük ortaya çıkabilir. Merkezi otorite kaybolur ve güç çok sayıda küçük yerel bölgelere dağılabilir' senaryolarına yer veriyor. Ayrıca rapor, Irak'taki şiddetin çoğundan İran'ı sorumlu tutan Bush yönetiminin aksine "Mezhep çatışmasında ana faktör dış güçlerin müdahalesi değil. İran'ın Irak'ta bir faktör olarak bulunmaması da mezhepsel şiddeti değiştirmez" sonucuna varıyor.