Kürtler lobi yapmış, ABD ihya etmiş

Irak şiddet batağında yüzerken asude günlerini yaşayan kuzeydeki Kürdistan yönetimi, 2004'te üç helikopter dolusu 1.4 milyar dolar nakit yardım aldığı ABD'nin desteğini kurumsallaştırmak için dört koldan didiniyor.

WASHINGTON - Irak şiddet batağında yüzerken asude günlerini yaşayan kuzeydeki Kürdistan yönetimi, 2004'te üç helikopter dolusu 1.4 milyar dolar nakit yardım aldığı ABD'nin desteğini kurumsallaştırmak için dört koldan didiniyor. Washington'da diplomatik temsilcilik açmak ve Amerikan televizyonlarında 'Kürdistan' reklamı yapan klipler oynatmakla yetinmeyip en güçlü lobicileri kiralayan Kürt yönetiminin ABD'den gördüğü destek dudak uçuklatıcı.
Washington Post, Kürtlerin Saddam iktidardayken başlattıkları ve sadece geçen yıl 3 milyon dolar döktükleri lobicilik sayesinde BM'nin 'petrol karşılığı gıda' programından 'Kürt payı' adı altında 1.4 milyar dolar, Irak'ın yeniden imarı kapsamında ise 18 milyar dolar para kopardığını yazdı.
Lobiyi Mossad üstlenmiş
Buna göre, Kürtler adına Kürdistan yönetimi başkanı ve Kürdistan Demokrat Parti lideri Mesut Barzani'nin temsilcisi Ferhat Barzani, lobi ağı kurmak için önce eski Mossad ajanı Danny Yatom'un kapısını çaldı. Lobici bulma görevini Yatom'un Kuzey Irak'ta iş yapan ortağı Şlomi Michaels üstlendi. Michaels'in teklif götürdüğü şimdilerde rüşvetten hapis yatan Amerikalı lobici Jack Abramoff'un aylık 65 bin dolar talebi çok görüldü. Bunun üzerine 3 Haziran 2004'te Barbour Griffith&Rogers (BGR) ile aylık 29 bin dolara anlaşıldı. 20 gün sonra 1.4 milyar tutarında üç helikopter dolusu 100'lük banknot, Erbil'de Kürtlere teslim edildi. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin eski Maserati otomobili tamircisi oğlu ve Kürt yönetiminin Washington Temsilcisi Kubat Talabani, BGR'nin hakkını "Paraların alınmasında çok faydası oldu. Kürtler için zafer" diye teslim etti. İşleri ilerleten BGR'ye sadece 2006'ın ilk 11 ayında 869 bin dolar ödendi.
ABD, Irak'ı yeniden imar fonundan da Kürtlere 18.4 milyar dolar aktarıldı. Kürtler 2004'ten sonra ise lobi stratejisini ekonomik ve siyasal kazanımlar için başka alanlara da yaydı. Bunun için ticaret ve dışişleri bakanlıklarında etkili olan İsrail lobicisi Ayal Frank kiralandı. ABD'nin Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Franklin L. Lavin'in 20 Şubat'ta 'Kürdistan'a götürülerek yatırımcılara 'Burası güvenli' mesajı verildi.
Evanjelistler de destekliyor
ABD televizyonlarında yayımlatılan 30 saniyelik reklam filmiyle hem yatırımcılar hem sıradan Amerikalılar üzerinde çalışılıyor. Filmde 'Diğer Irak'ı hiç gördün mü? Muhteşem, neşe dolu. Kürdistan'a hoş geldiniz! Bu bir rüya değil. Bu öteki Irak' deniliyor. Kürtler, İncil'deki olayların birçoğunun Kürdistan'da geçtiğine inanan Evanjelist Hıristiyanlar, İsrail'e çalışanlar ve Cumhuriyetçi siyasilerin danışmanlarının desteğini almış. Kubat Talabani, ABD'nin İsrail ve Tayvan'la kurduğu stratejik-kurumsal ilişkiden istediklerini belirtip "Aynı korumayı istiyoruz" diyor. (Washington Post)