Kürtlerin 'mavi devrim' düşü

Kürtlerin 'mavi devrim' düşü
Kürtlerin 'mavi devrim' düşü

Goran, ABDBaşkanı Barack Obama?nın ?değişim? sloganını benimseyip renkli devrim için taraftarlarını mavilere büründürdü. FOTOĞRAF: AFP

Kuzey Irak'ta bugün sandıklar kurulurken KDP-KYB tekelinden bıkmış Kürtler 'mavi devrim' hayali kuruyor

ERBİL - Irak’ın kuzeyinde 1991’deki Körfez Savaşı’nın ardından kazandıkları fiili özerkliği 2003’teki işgalle perçinleyen ‘Kürt bölgesel yönetimi’ bugün başkanlık ve meclis seçimleri için sandık başına giderken iki partinin tahakkümünden bıkmış muhalefet Gürcistan ve Ukrayna’daki gibi renkli devrim düşü kuruyor. Koalisyon kuran Kürdistan Demokrat Parti (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) karşı 23 farklı listeyle yarışanmuhalefete şans tanınmıyor. Ama maviye bürünüş kampanyasıyla renkli devrim isteyen ‘Goran’ yani ‘Değişim’ gibi grupların en azından etkili muhalefet olması bekleniyor. 

‘Sovyet cumhuriyeti gibi’
En son çamşamba günü Süleymaniye’de 6 bin kişi toplayan ve ortasında yanan bir mumun bulunduğu mavi bayrakları dalgalandıran Goran, Mesut Barzani’nin KDP’si ile Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin KYB’sini dizginlemeyi umut ediyor. Bir Kürt rapçinin ‘Kürdistan’da kimse mutlu değil’ nakaratı eşliğinde dans eden gençler ‘değişim’ için haykırıyor. Eski KYB başkan yardımcısı ve Goran’ın liste başındaki Neçirvan Mustafa “Kürdistan eski Sovyet cumhuriyeti gibi yönetiliyor. Parti ile hükümet arasında ayırım yok. Bağımsız yargı yok, gelirin adil dağılımı yok, demokrasi yok. Reform şart” derken meclis çoğunluğunu kazanıp hükümeti kuracaklarını da iddia ediyor.  2.3 milyon seçmenin bulunduğu seçimde İslamcılarla Sosyalistlerin reform listesinden çıkış bekleniyor.
Ancak 18 yıldır iktidarı paylaşan iki partiden kopmalar yaşansa da anketler, dört adaya karşı yarışan Barzani’nin yeniden Kürt yönetimi başkanlığını kazanacağını, iki partinin ortak listesi Kürdistan’ın 111 koltuklu meclisin çoğunluğunu ele geçireceğini gösteriyor. KDP ve KYP, çok sayıda yeni ismi aday gösterip ‘tecdid ve imar’ sloganını kullanarak reform gündemini muhalefete kaptırmamaya çalışıyor. Yine de iktidar yolsuzluk ve kayırma suçlamalarının önüne geçemiyor. Britanya’dan oyunu kullanmak için Süleymaniye’ye gelmiş Dara Cabar, “Petrol gelirlerini iç ediyorlar” derken Asos Hama, petrol zengini ülkede fakirliğin bıktırdığını söylüyor. İşportacı Karvan Ahmed, “Etkili muhalefet şart” diyor. (ap, afp, Independent)