'Kürtlerle Türkleri görüştürüyoruz'

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, "Kürtlerle Türkler ve Irak hükümeti arasında görüşmeler var ve biz de yardımcı oluyoruz" dedi. Rice, önceki günkü Senato oturumunda, "Türkiye ile Kürdistan arasındaki sınırda faaliyet gösteren PKK...

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, "Kürtlerle Türkler ve Irak hükümeti arasında görüşmeler var ve biz de yardımcı oluyoruz" dedi. Rice, önceki günkü Senato oturumunda, "Türkiye ile Kürdistan arasındaki sınırda faaliyet gösteren PKK, Türkiye içlerine saldırılardan sorumlu" dedi. Bir senatörün "Bazı haberlere göre Irak'taki Kürtler ve Türkler arasında müzakereler oluyor. Konuyu açar mısınız" sorusu üzerine, PKK'ya karşı üçlü mekanizmayı hatırlatan Rice, "Çünkü biz ve Irak hükümeti, Irak'tan Türkiye'ye saldırı olmasını istemiyoruz. Bu aslında Kürtlerle Türkler ve Irak hükümeti arasındaki görüşmeler ve biz de yardımcı oluyoruz. Bunun için elimizde özel temsilci Joseph Ralston var. Yapabildiğimiz ölçüde PKK'nın Türk topraklarına saldırı kabiliyetini azaltmak için" yanıtını verdi.
Ulusal Güvenlik Direktörü Michael McConnell da Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde, bir senatörün 'Türkiye, Kuzey Irak'ta bağımsız Kürt devleti kurulmasını kenarda oturup seyreder mi' sorusuna, "Bana göre hayır" yanıtı verdi.
Barzani: MGK'ya yanıtımız olumlu
Kürdistan Demokratik Partisi ve Kürdistan bölgesel yönetimi lideri Mesut Barzani ise Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği polit bürolarıyla toplantının ardından MGK'nın bölgedeki Kürt yönetimiyle diyalog kurma yolundaki mesajına olumlu yanıt verme kararı aldıklarını söyledi. (aa, dha)