Kutsal boğa Şambo'ya zehirli iğneyle infaz

Britanya'nın Galler bölgesindeki Hindular, vereme yakalandığı gerekçesiyle hakkında ölüm hükmü kesilen altı yaşındaki kutsal boğa Şambo'yu kurtarma savaşını kaybetti.

CARDIFF - Britanya'nın Galler bölgesindeki Hindular, vereme yakalandığı gerekçesiyle hakkında ölüm hükmü kesilen altı yaşındaki kutsal boğa Şambo'yu kurtarma savaşını kaybetti. Hindistan'ın 'Bize verin' teklifini de geri çeviren Galli yetkililer, Şambo'yu Llanpumsaint'teki tapınaktan mahkeme ilamı ve zor kullanarak alarak zehirli iğneyle öldürdü.
Önceki gün tapınak etrafını kuşatan cemaat, mahkeme emriyle gelmeyen yetkilileri geri çevirmeyi başarmıştı. Bölgeye akın eden Hindular, önceki akşam polisin bu kez mahkeme emriyle gelmesi üzerine önce direnmeye çalıştı ancak polis tarafından dağıtıldı. İçeri giren yetkililer, boğayı alıp giderken, Hinduların arkadan gözyaşı döktüğü görüldü. Rahipler yetkilileri tapınağın kutsalllığını çiğnemekle suçladı. Britanya Hindu Forumu Başkanı Rameş Kallidai, Şambo'nun öldürülmesinin taraflı ve güvenilmez bir teste dayandığını belirterek, "Bu, inançlarını yaşayan etnik grupların ikinci sınıf sayıldığı anlamına geliyor" tepkisini gösterdi. Galler hükümeti ise dün Şambo'nun zehirli iğneyle öldürüldüğünü açıkladı.
'Mootube'un starı olmuştu
Şambo'nun hikâyesi nisanda verem teşhisinin ardından sağlık görevlilerinin öldürülmesi gerektiğine hükmetmesiyle başladı. Fakat bunun kutsala saygısızlık ve dini inanca müdahale gören rahip ve rahibeler mahkemeye gitti. İnternetten de Şambo'yu kurtarmak için 20 bin imza toplandı. Yerel mahkeme öldürme kararı verirken, Cardiff Yüksek Mahkemesi 16 Temmuz'da 'hükümetin boğanın insan sağlığını tehdit ettiği iddiasını kanıtlayamadığını' belirterek buna karşı çıktı. Ancak temyiz davasını karara bağlayan Britanya Yüksek Mahkemesi, Şambo'nun öldürülmesine hükmetti. Şambo webcam ile internete taşınan görüntüleriyle 'Mootube' diye sanal âlemin starı da olmuştu. (ap, afp)