'Kutsal Şambo' için dini siper

Britanya'nın hastalık taşıdığından şüphelenilen hayvanların öldürülmesini isteyen yasalarını Hindu cemaatinin verem olan kutsal boğası üzerinde uygulamakta ısrar eden Galler bölgesi, dini gerilimin fitilini yaktı.

LONDRA - Britanya'nın hastalık taşıdığından şüphelenilen hayvanların öldürülmesini isteyen yasalarını Hindu cemaatinin verem olan kutsal boğası üzerinde uygulamakta ısrar eden Galler bölgesi, dini gerilimin fitilini yaktı. Hindu cemaati, Galler hükümetinin başvurduğu en üst yargı makamlarınca da kesilmesi kararı onanan Şambo'yu vermeye yanaşmıyor.
Sağlık yetkilileri dün kapısını çaldıkları Llanpumsaint kasabasındaki Skanda Vale tapınağından "Mahkeme emriyle gelin" yanıtı aldı. Bir veteriner ile iki polisin dayandığı tapınağı kilitleyip yolu otomobille kapatan 100 Hindu, ilahiler okuyarak protestoya durdu. Cemaat sözcüsü, mayıstan beri tecritte tuttukları altı yaşındaki Şambo'yu şöyle savundu. "Dinimiz hiçbir canın alınmasına yardıma izin vermez. Onu almak için tapınağımızın kutsallığını çiğnemek zorundalar" diye savundu. Keşiş Michael, "Hükümet, yaşamın değeri olmamasından yana tavır koydu. İnanca hürmetsizliğin kabul edilebilir olduğunu söylediler. Öldürmek nasıl kabul edilebilir? Şambo yaşamın kutsallığını temsil ediyor" diye çıkıştı. Başmüfettiş Ian John ise, "Mahkeme emri çıkarılacak. Sonra da keşiş ve rahibelerle müzakereye oturacağız" demekle yetindi. Hindular, internette hayatta kalması için 20 binden fazla imza toplanan Şambo için tapınak çevresinde insan zinciri oluşturulacak (afp, Reuters)