Kutsal topraklara Yehudalı krallık çözümü

Kutsal topraklarda iki devletli çözüm giderek umut olmaktan çıkarken bir Amerikalı, varını yoğunu döküp İsrail ile Filistinlileri barıştırmak için Yakub'un oğlu Yehuda dönemini dirilten bir model ortaya attı: Kudüs'e hükmedecek Yehuda Krallığı.

KUDÜS - Kutsal topraklarda iki devletli çözüm giderek umut olmaktan çıkarken bir Amerikalı, varını yoğunu döküp İsrail ile Filistinlileri barıştırmak için Yakub'un oğlu Yehuda dönemini dirilten bir model ortaya attı: Kudüs'e hükmedecek Yehuda Krallığı.
Kudüs'e eşinin kabrini ziyarete giden 3. William Taylor Barry, kendini yeni bir barış planına adadı. King David Hotel'in lüks odasına kapanıp kaleme aldığı planını İsrail ve Filistinlilere tanıtmak için 120 bin dolar harcadı. Hediyeler dağıttı, 200 bin poster ve stiker bastırdı, El Halil'de Yahudi siyasiler ve yerleşimcilerle, Ramallah'ta Filistinli bakanlarla görüştü ve nihayet taslağını Palestine Times gazetesinde yayımlattı.
'Tıpkı Bosna gibi'
Ninesi Yahudi, kendisi Ortodoks Hıristiyan olan 54 yaşındaki Barry, 'İsrail-Filistin Alternatif Barış Planı B', kısaca 'Berry Planı' dediği düşünü, "Uğruna mücadele ettiğim şey kuvvetlendirilmiş sınırlar değil. Duvarlar yok. Toprak gaspı yok. İki devlet. Bir Filistin, Yehuda Krallığı, tıpkı Bosna Hersek gibi. Filistinliler kendi devletine kavuşur, tanınma elde eder, kontrolü sağlar ve işgal biter" sözleriyle dile getirdi. İstediğini alırsan bir Yahudi kralını hazmetmek de öyle zor olmaz" diye anlattı.
Barry'nin planına göre İsrail'i kabul etme karşılığında Gazze ve Batı Şeria'da Filistin devleti kurulur. İşgal topraklarında yaşayan Yahudi yerleşimciler ya İsrail ve tazminatı ya da yeni devlet içinde erimeyi seçer. Kudüs ise 'açık' kent olur ve pratikte yüzde 10'u dönmeye istekli Filistinli mültecilere dönüş hakkı tanınır. Barry'ye göre Yahudi kral ya da tam adıyla 'Yehuda Krallığı' yerleşimcileri rahatlatır, güvenliğini garanti eder.
Buttevant Vikontu
Frank Kralı Şarlman'ın soyundan geldiğini söyleyip kendine 'Buttevant Vikontu' diyen Barry, kralın kim olacağı konusunda, İsrail hanedanlığından kimse ortada görünmese de krallık kurulursa birinin tahta oturabileceğini belirtti. Barry, Yahudi hanedan ya da 'hoş bir Arap' ortaya çıkıncaya dek koltuğa Ürdün Kralı Abdullah'ı layık görüyor. Barry planın Kutsal Kitap gücüyle çalışacağından emin. Ama taraflar planı ciddiye almazken, Barry "Kimse saçma demedi ama detaylandırılması gerektiğini söylüyorlar" vurgusu yaptı.
İsraillliler ise Doğu Kudüs'ü ele geçirmelerinin 40'ıncı yıldönümü kutlamaya hazırlanıyor.
(ap, afp)