Kutsal topraklarda mağaraya kaçan huzur

İsrail işgali altındaki Filistin'de her şeye rağmen bazı gelenekler yaşamak için direniyor. Batı Şeria'nın El Halil kentinde yaşayan 120 üyeli Hamdan aşireti, atalarının geleneklerini hâlâ sürdürüyor.

EL HALİL/RAMALLAH - İsrail işgali altındaki Filistin'de her şeye rağmen bazı gelenekler yaşamak için direniyor. Batı Şeria'nın El Halil kentinde yaşayan 120 üyeli Hamdan aşireti, atalarının geleneklerini hâlâ sürdürüyor. Mağaralarda yaşayan aşiret, hayvancılıkla geçinirken, topraktan topladığı bitkiler ve yetiştirdikleri meyve-sebzelerle besleniyor. Hamdan aşiretinin çocukları da, açık havada koşuştururken, başlarını uzatan kuzular ve oğlaklarla birlikte kitap okumanın keyfini çıkarıyor. Ancak bu işgal-direniş döngüsünde her gün kana bulanan kutsal topraklarda nadir rastlanan bir manzara.
Nitekim Batı Şeria'nın Anata köyünden kameralara Filistin'in en geleneksel görüntüsü yansıyor. İsrail'in Batı Şeria'da inşa ettiği 'güvenlik duvarı'nı protesto gösteri sırasında İsrail sınır polisinin açtığı ateşte yaralanan 10 yaşındaki Abir Aramin, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Dün köyünde kendisi için tören düzenlendi. Okulunda mahzun sınıf arkadaşları Abir'in fotoğraflarını taşırken, ailesi gözyaşlarını tutamadı.