Kutsal toprakların yeni silahı hip hop

Biri 'insanları Tanrı'ya daha yakınlaştırma' amacındaki dindar bir İsrailli Yahudi, diğeri İsrail işgaline karşı çıkan bir Filistinli. Ortak yanları ise rap.

KUDÜS - Biri 'insanları Tanrı'ya daha yakınlaştırma' amacındaki dindar bir İsrailli Yahudi, diğeri İsrail işgaline karşı çıkan bir Filistinli. Ortak yanları ise rap. İsrailli Amnon Araba ya da sahne adıyla Jew da Maccabi ile Boykut lakaplı Filistinli Ced Abbas, bu farklı mücadeleleri için hip hop ve rap müziğini bir silah olarak görüyor.
30 yaşındaki Araba, bir yaşındayken ailesiyle göç ettiği ABD'nin Miami kentinde büyümüş. İlk şarkıları uyuşturucu ile Miami plajlarının çılgın partilerine dair olsa da, Yahudi bir kızla evlendikten sonra 'dini mirasını' keşfetmiş. Yedi ay önce Tel Aviv'e dönen Araba, dini eğitim alırken, rap tutkusu baki kalmış. Artık 'Tanrı' için rap yapan Araba, "Müziğim Tanrı'ya nasıl yakınlaşılacağını öğretiyor. Dünya değişip daha dindarlaşacak. Gelecekte hakikatı göreceğiz. Şimdi her şey yalan." Filistin devletine de sonuna dek karşı: "Tevrat, bu toprakların bizim olduğunu söylüyor. Vaat edilmiş topraklarda Filistin devleti kurulmasını istemiyorum. Ama belki Ürdün'de olabilir. Ne zaman toprak versek, Yahudi kanı döküldü."
'Rap direniş aracı'
20 yaşındaki Boykut ise 'Ramallah Underground' adlı grubuyla yaptığı şarkılarla İsrail işgaline karşı isyanı öğütlüyor. Washington'da iki yıl müzik eğitimi alan Boykut, 'İsrail'e karşı uluslararası ekonomik boykot' çağrısı yaptığı 'direniş rap'ini' şöyle anlatıyor: "Dünya para etrafında dönüyor. Bir şeyleri havaya uçurmaya gerek yok. Başka yollarla direnebiliriz. Rap aynı zamanda direniş aracı. Her gün gördüklerimle ilgili rap yapıyorum, güvenlik duvarı, ev yıkımları, kontrol noktaları ve işgal..."