Kutup maceracısı Rusların işi zor

Rusya'da Putin yönetiminin petrol ve doğalgaz zenginliğine göz diktiği Kuzey Kutbu'ndaki hak iddiasını ispat etmek maksadıyla iki Rus milletvekilinin de aralarında bulunduğu araştırma heyetinin, Kuzey Kutup Dairesi'nin...

MOSKOVA - Rusya'da Putin yönetiminin petrol ve doğalgaz zenginliğine göz diktiği Kuzey Kutbu'ndaki hak iddiasını ispat etmek maksadıyla iki Rus milletvekilinin de aralarında bulunduğu araştırma heyetinin, Kuzey Kutup Dairesi'nin 4 bin 200 metre derinliklerindeki okyanus yatağına inme macerası direkten döndü. Herkesin pazar günü gerçekleştirilecek olan dalışı nefeslerini tutarak beklediği sırada, bölgeye ulaşmaya çalışan buzkıran gemisi yolculuğunun başında arızalandı. Derhal bölgeye gönderilen teknik heyetin uğraşları sonucunda bu soğuk macera için 'yola devam' denilebildi.
Herkes hüsrana uğramışken...
Rus Vesti televizyonuna göre, operasyonda yer alan iki mini denizaltı, iki helikopter ve 100 mürettebatı taşıyan 'Akademik Fedorov' adlı buzkıran gemisi önceki gün Baretz Denizi'ndeki Murmansk kıyısından ayrılıp 95 km. açığa ulaştığında, buzkıranın motoru kilitlendi. Herkes, yolculuğun hüsranla sonuçlandığını düşünürken, Arktik and Antartik Enstitüsü Başkan Yardımcısı Arkadi Soşnikov, 5-6 saat süren teknik bir operasyonun ardından yolculuğun yeniden başladığını açıkladı.
Okyanusta gelecek nesillere kapsül
Rus milletvekilleri Artur Çilingarov ve Vladimir Gruzdev ile bilim adamı Anatoli Sagaleviç'in bineceği Mir adındaki mini denizaltı pazar günü okyanus tabanına dalacak. Vekiller Rus bayrağı ve gelecek kuşaklara yönelik mesaj içeren bir kapsül bırakacak.
Rusya, geçen ay Kuzey Kutup Bölgesi'nin deniz altında Kanada'ya kadar uzanan kayalık silsilesi Lomonosov ile Kuzey Kutbu'na bağlandığını duyurmuştu. Rusya'nın hedefi kıta sahanlığı teziyle 10 milyar ton doğalgaz ve petrol rezervi bulunan Arktik'in buzlarla kaplı 746 bin kilometrekaresini ilhak etmek. Rusya dışında Danimarka, ABD, Norveç ve Grönland üzerinden Danimarka da Arktik üzerinde hak iddia ediyor. (afp, ap)