Kuveyt'te açık başla yemin

Kadınların 2005'te seçme-seçilme hakkına kavuştuğu Kuveyt'te, ilk kadın eğitim bakanı Nuriye El Sebih, mecliste başı açık yemin etmeye kalkışınca ortalık karıştı. İslamcı Hayfallah Buramiye, meclis sözcüsünün yemini engellemesini isteyerek, "Bakan, şeriata uygun yemin etmeli" dedi. "Sebih'in başını örtmesi gerektiğini gösteren kural yok" yanıtı üzerine protestocular salondan çıktı ve Sebih de yeminini etti.

KUVEYT - Kadınların Mayıs 2005'te seçme-seçilme hakkına kavuştuğu Körfez'in muhafazakâr ülkesi Kuveyt'te, ilk kadın eğitim bakanı unvanını kazanan Nuriye el Sebih, dün mecliste başı açık halde yemin etmeye kalkışınca İslamcı milletvekillerini kızdırdı. Hayfallah Buramiye liderliğindeki bazı erkek vekiller, Sebih aleyhinde sloganlar atıp meclisi birbirine katmaya çalıştı.
Sebih'i şeriata aykırı davranmakla suçlayan Buramiye, meclis sözcüsü Casem Hurafi'den yemin töreninin engellenmesini isteyip "Bakan, meclisin onayladığı şeriat yükümlülüklerine uygun yemin etmeli" çıkışı yaptı. Ancak Hurafi, 'Sebih'in başını örtmesi gerektiğini gösteren kural bulunmadığını' söyleyip İslamcıları kaale almayınca, protestocu vekiller çareyi salonu terk etmekte buldu. Emekli bir bürokrat olan Sebih de böylece yeminini edip ülke tarihindeki ikinci kadın bakan unvanına kavuştu. İki yıl önce siyaset profesörü Masume El Mübarek, Planlama Bakanlığı'na atanmıştı.
Muhafazakârların Sebih'e isyanının temelinde 2005'teki reform sırasında seçim yasasına ekletmeyi başardıkları bir önkoşul yatıyor. Ama bu önkoşul, 'kadınların şeriat yasalarına uygun davranmasını' öngörse de, net olarak detaylandırılmamıştı. Ayrıca Kuveyt'te, kadınların giyim şeklini belirleyen yasalar da bulunmuyor.
Suudi reformcu zorda
1932'deki kuruluşundan beri keskin bir monarşiyle yönetilen Kuveyt'in komşusu Suudi Arabistan'da ise reformcular, serbest seçim yapılmasını talep ettikleri bir dilekçeyi dün Kral Abdullah ile 15 prense sundu. ABD'nin de desteklediği reformcu Muhammed Bin Hudeycan, 99 kişinin imzası bulunan dilekçede, seçilmiş meclis ile İslami ilkelere uygun anayasa yazılması çağrısı yaptıklarını belirtti. İmzacıların hükümetin hedefinde olduğunu savunan Hudeycan, "Dört imzacı tutuklandı. Üçü, şubatta teröristlere mali yardım suçundan tutuklanan 10 kişi arasında. Dördüncü imzacının niye tutuklandığı ise açıklanmadı" dedi. (afp, Reuters)