Kuveyt'te demokrasi özlemiyle sancılı seçim

Kuveyt'te demokrasi özlemiyle sancılı seçim
Kuveyt'te demokrasi özlemiyle sancılı seçim

Adaylardan üniversite profesörü Avaci, erkek seçmenleri cezbetmeye çalıştı. Ama kadın adayları en ilgiyle takip edenler kadın seçmenlerdi. FOTOĞRAFLAR: AFP

KUVEYT - Kuveyt, halkın seçtiği milletvekiller ile Emir Şeyh Sabah Ahmed El Sabah’ın atadığı hükümet arasındaki bilek güreşi yüzünden martta feshedilen meclisin yeni üyelerini belirlemek için dün sandığa gitti. Bir yılda ikinci kez yapılan meclis seçiminin düğümü çözmesi beklenmezken, kadınlar ilk kez meclise girme umuduyla oy kullandı. 16’sı kadın 210 aday 50 koltuk için yarışırken, liberal kadın aday Rula Daşti “Bu kez farklı olacak. Meclise dört kadının girmesini bekliyorum” dedi. Üçüncü kez hem oy kullanan hem de aday olan kadınlar, daha önce meclise giremese de, kabinede atamayla üç kişiyle temsil edilmişlerdi. Kadınlar yine İslamcı gruplar ve aşiret temsilcileriyle dolacağını öngördükleri meclisin kısır tartışmalardan çıkamayacağından endişe ediyor. Kadın aday Dr. Asil el Avaci “Halk meclisteki kavgadan bıktı, sandığa ilgisi azaldı”, sanatçı Feride Baksami “Bu kez sorunlar çözülmezse bu meclisi istemiyoruz. Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman dahil bütün komşularımız bizden ileri” diye yakındı.
Son kriz, Emir’in, başbakan yeğeni Şeyh Nasır Muhammed Sabah hakkında kaynakları suistimal suçlamasıyla verilen gensoruyu, dolayısıyla monarşisinin sorgulanmasını önlemek için meclisi feshiyle çıkmıştı. (afp, ap, bbc)