Kuzey Irak için çifte uyarı

Türkiye'nin nisan sonu PKK'ya karşı Kuzey Irak'ta operasyon düzenleyeceği iddialarının ardından Amerikalı yetkililer 'Yapmayın' uyarılarını sıklaştırırken...

WASHINGTON/ANKARA - Türkiye'nin nisan sonu PKK'ya karşı Kuzey Irak'ta operasyon düzenleyeceği iddialarının ardından Amerikalı yetkililer 'Yapmayın' uyarılarını sıklaştırırken, Uluslararası Kriz Grubu (UKG) da, 'Kerkük'ün statüsüne ilişkin referandum bu yıl yapılırsa iç savaşın bu bölgeye de yayılacağı' uyarısı yaptı.
'ABD'ye pahalıya patlar'
Küresel çatışmaları önlemeyi amaçlayan UKG'nin raporunda, referandum geçerli bir neden olmadan ertelenirse bu kez 'Kürtlerin, federal hükümetten çekilebileceğine ve bunun da Bağdat'ta hükümet krizine yol açabileceğine' de işaret edildi. Raporda, Bağdat'taki yeni güvenlik planını yürürlüğe sokarak Irak'ı kurtarma girişimiyle ilgilenen Bush yönetiminin, Kerkük krizini bir tarafa bıraktığı, bu ihmalin de ABD'ye pahalıya mal olacağı tahmini de yapıldı. ABD'nin barışçı çözüm için 'Kürtler ve Bağdat hükümeti ile Türkiye'ye baskı yapması gerektiği' belirtilien raporda, tüm tarafların kabul edeceği bir alternatif strateji geliştirmesi gerektiği belirtildi. Rapor bu stratejinin Irak'ın petrol yasasında ilerleme ve Türkiye'nin PKK ile ilgili kaygıları gibi kritik unsurları da içermesi gerektiğine dikkat çekti.
Amerikalı yetkililer ise Türkiye'ye yönelik uyarılarını artırdı. ABD'nin Avrupa ve Avrasya'dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, şunları söyledi: "Türkiye'nin kendisini savunmak istemesi anlaşılır. Türkiye'nin kendisini en etkili yollarla savunabilmesini istiyoruz ve bu nedenle de sınır ötesi eylemin en iyi yol olmayabileceğini düşünüyoruz."
Kongre'yi bilgilendiren donanma komutanı Amiral William Fallon da, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın sınır ötesi operasyonla ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine "Türkler bu tehdidi gerçekleştirirse, o gün asla güzel bir gün olmaz" dedi. "Türkler ne kadar endişeli olduklarını vurgulamak için bu açıklamaları yapıyor. Bunun iyi fikir olmadığına iknaya çalışıyoruz" diyen Fallon, Kuzey Irak Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani'yle bir gün geçirdiğini aktarıp, şunları söyledi: "Türkler bu tehdidi gerçekleştirirse kesinlikle Kürtlerin de zararına olacak. Tüm ülke için zarar verici olacak."
ABD'li temsilci geliyor
Bugün Ankara'ya gelecek ABD'nin Irak koordinatörü David Satterfield de, Türkiye'in Irak Özel Temsilcisi Oğuz Çelikkol'la görüşmesinde olası sınır ötesi operasyona dair uyarılarda bulunacak. (aa, Radikal)