Kuzey Irak'ın güvenliği peşmergelere emanet

ABD ordusu, Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye, Dohuk ve Erbil vilayetlerinin güvenlik sorumluluğunu Bölgesel Kürt Yönetimi'ne devretti.

ERBİL - ABD ordusu, Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye, Dohuk ve Erbil vilayetlerinin güvenlik sorumluluğunu Bölgesel Kürt Yönetimi'ne devretti. Dün Erbil'de düzenlenen törene, Bölgesel Kürt Yönetimi'nin Başbakanı Neçirvan Barzani, ABD Kuzey Bölge Komutanı General Benjamin Mixon, Irak ulusal güvenlik danışmanı Muvaffak El Rubayi ve Irak Genelkurmay Başkanı Babekir Vebari katıldı. Silahlı peşmergeler tören öncesinde resm-i geçitte bulunurken, törende konuşan Barzani, "Bu tören, Irak'ın yeniden inşasında yeni bir başarıya işaret ediyor. Devraldığımız sorumluluk, 16 yıllık tecrübenin ürünüdür" dedi. Konuşmasında "Kürt güçleri, Irak güçleridir. Kürdistan'ın güvenliğini sağlamak Irak'ın güvenliğini sağlamaktır" vurgusu yapan Rubayi, "Federal hükümet ve bölgesel hükümet sayesinde Kürt ve Irak bayrakları bugün yan yana dalgalanıyor" dese de törende ufak bir bayrak krizi yaşandı. Kürt yetkililer, törende Irak bayrağı yerine kendi bayraklarının çekilmesini isteyince, çözüm hiçbir bayrağın çekilmemesinde bulundu.
ABD, böylece 18 vilayetten yedisinin güvenliğini Iraklılara devretmiş oldu. Necef, Muthanna, Zi Kar ve Missen'in güvenliği de Iraklılara geçmişti. (afp, aa)