Kuzey Irak'ta ABD üssü için seferberlik başlıyor

Irak'ta artan can kayıplarına rağmen ek asker sevkıyatını başlatan ABD ordusunun Kuzey Irak'ta yeni bir askeri üs kurma hazırlığı içinde olduğu öne sürüldü.

BAĞDAT - Irak'ta artan can kayıplarına rağmen ek asker sevkıyatını başlatan ABD ordusunun Kuzey Irak'ta yeni bir askeri üs kurma hazırlığı içinde olduğu öne sürüldü.
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği'nin internet sitesinde, ABD askerlerinin kısa süre önce helikopterlerle Karadağ bölgesinde keşif yaptığı iddia edildi. Köylülerin ifadesine göre, bir süre bölgede kalan Amerikalılar, en az 12 köyün boşaltılmasını istedi. Amerikalılar, görüştükleri köylülere, boşaltılacak köylerin Karadağ beldesinde ulaşımın tamamen kesileceğini ve bölgeyi askeri alan olarak ilan edeceklerini de aktardı. Ayrıca köylülerin yeni yerleşimlere geçmesine yardımcı olunacağı ve zararlarının karşılanacağı da vaat edildi. ABD askerlerinin boşaltmak istediği köyler arasında Mirim Beg, Çevlig, Homerame, Herjene gibi büyük köylerin de olduğu belirtilirken, köylülerin bu talebi kabul etmediği ileri sürüldü.
ABD kaybı büyük
Yeni Irak stratejisi kapsamında gönderilecek 21 bin 500 askerden 3 bin paraşütçüyü daha dün Bağdat'a ulaştıran ABD, önceki gün son iki yılın en kanlı gününü yaşadı. Bağdat'ta düşen helikopterde 12 asker, farklı çatışmalarda yedi asker öldü. Dün de beş asker hayatını kaybetti. Şii bölgesi Karrada'da ise otobüse düzenlenen saldırıda altı kişi öldü.
(dha, Reuters)