Kuzey Irak'ta değişim arayışı

Kuzey Irak'ta değişim arayışı
Kuzey Irak'ta değişim arayışı

65 yaşındaki Mustafa?nın kişisel serveti de var. FOTOĞRAF: AP

Temmuzda seçime hazırlanan Kuzey Irak'ta KDP ile KYB'nin hâkimiyeti, yolsuzluk ve baskıdan bezen bağımsızlar 'Değişim' sloganı altında birleşme çabasında. Başı Talabani'nin eski yardımcısı Neşirvan Mustafa çekiyor

SÜLEYMANİYE - Kuzey Irak’ta iki parti egemenliği, yolsuzluk, ifade özgürlüğüne kısıtlama ve peşmerge baskısı yeni siyasi arayışları körüklüyor. Üç yıl önce Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin liderliğindeki Kürdistan Yurtsever Birliği’nin (KYB) başkan yardımcısıyken kazan kaldırmış Neşirvan Mustafa, bağımsızların liderliğine soyundu.
65 yaşındaki Mustafa, Kuzey Irak’ta temmuzda yapılacak genel seçim için bağımsız siyasilerle ‘Değişim’ adlı yeni bir grup kurmayı planlıyor. ‘Yolsuzlukla savaş’ ve ‘daha iyi bir yaşam’ sloganıyla yola çıkan Mustafa, kurucularından biri olduğu KYB ve diğer hakim parti Kürdistan Demokrat Partisiyle (KDP) reformun imkansız olduğunu belirtti. Yeni muhalif, “Eski politikacılar ve egemen geleneksel partiler Kürdistan’da değişimden yana değil. Mevcut durumu muhafaza etmek istiyorlar. Bizse bu siyasi sistemi değiştirmek istiyoruz” dedi.
KYB üyesi Sadi Ahmed Pera ise, “Kürdistan halkı akıllıdır, yeni listelere oy vererek geleceklerini riske atmazlar. Kürtler, pekçok reforma imza atan liderleri ve partilerine güveniyor” görüşünü dile getirip Kürtlerin kurulu düzeni değiştirmesine ihtimal vermedi. Buna karşın 40 yıllık yol arkadaşı Talabani’yi yolsuzluklar nedeniyle terk ettiğini söyleyen Mustafa, iki partinin kazanmak için hileye başvuracağı korkusunda: “İki parti polis ve medyayı kontrol ediyor. Bunun seçimi etkilemesinden korkuyoruz. Fakat sonunda halkın iradesi galip gelecektir.”
Halkın bir kısmı, Mustafa’nın açık sözlülüğü ve kişisel servetiyle siyasette ağırlığını hissettireceğine inanıyor. 43 yaşındaki Reben Herdi “Rekabet yaşanacak. Bölge gerçek bir seçime tanık olacak” dedi. Irak’ta 31 Ocak yerel seçiminde Yusuf Habibi’nin parti listelerini geride bıraktığı Kerbela’da olduğu gibi bağımsızların süprniz kazanımları, Kuzey Irak’takileri de cesaretlendiriyor. 31 Ocak’taki seçimler yarı özerk yapısı nedeniyle Kürt bölgesindeki üç vilayet ile statüsü belirsiz Kerkük’te yapılmamıştı. (ap)