Kuzey Irak'ta İran operasyonundan kaçış

Türkiye gibi PKK'nın uzantısı PJAK'la başı belada olan İran'ın Irak'ın kuzeyinde havadan ve karadan operasyonunu yoğunlaştırdığı haberleri geliyor.

ERBİL - Türkiye gibi PKK'nın uzantısı PJAK'la başı belada olan İran'ın Irak'ın kuzeyinde havadan ve karadan operasyonunu yoğunlaştırdığı haberleri geliyor. Kürt kaynakları, İran ordusunun 16 Ağustos'tan beri yığınak yaptığı sınırdan 5 kilometre kadar içeriye girerek PKK ve PJAK kamplarını bombaladığını iddia ederken, bölgedeki sivillerin de canını kurtarmak için kaçtığı belirtildi.
Operasyon haberleri, birkaç gün önce helikoperlerden atılan bildirilerle bölgenin boşaltılmasının istenmesinin ardından geldi. Sınırda askeri yığınak yapan İran ordusunun önce kampları bombaladığı, örgüt üyelerinin Kandil Dağı ve Hacı Umran'a sığınması üzerine operasyonu içeri kaydırdığı kaydedildi. Kürdistan Yurtseverler Birliği kaynaklarına göre, İran ordusu Kandil ve Haci Umran dışında Hakurke ve Pıştder bölgelerini de kuşattı. Kampların yoğun top ateşine tutulması sonucu örgüt üyeleri sığınaklara kapandı. Bombardımandan etkilenen siviller ise katır sırtında iç kesimlere göç etmeye başladı. Yaklaşık 2 bin aile düz ovalarda kurdukları kıl çadırlara yerleşti. Kaçanlardan biri, "Kandil civarında günlerdir çatışma sürüyor. Canını kurtarmak isteyen kaçıyor" dedi.
İran'ın üstlenmediği bildirilerde ise 'Kürt halkından bölgeyi boşaltılmasını istiyoruz. ABD'nin bölgeyi ele geçirmek için gönderdiği ajanlar, huzuru bozup zulüm yapmayı amaçlıyor. Havadan ve karadan geniş çaplı operasyon başlatacağız' deniliyor. İran hükümet sözcüsü Gulamhüseyin Elham bildiriyi yalanladı.