Kuzey Irak'ta töreye altı ayda 350 kurban

ERBİL - Kuzey Irak’ta töre cinayetleri ve bununla bağlantılı intiharlar inanılmaz boyutlara ulaştı. Töre cinayeti sebebiyle son altı ayda 250 kadın öldürülürken ve 100 kadın da kendini yakarak ya da asarak intihar ederken, Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) çareyi ‘Kadına Karşı Şiddeti Önleme Merkezi’ açmakta arıyor.
BM’nin Irak Yardım Misyonu’nun raporuna göre geçen yıl Süleymaniye’de yaklaşık 350 kadın yakıldı, bunların tamamı ölümle sonuçlanmadı, bu yılın ilk altı ayında 255 kadın silah veya sopayla öldürüldü, geçen yıl Duhok’ta 366 kadın kendini yaktı, son beş yılda Erbil’de 576 kadın yakıldı ve bunlardan 358’i öldü. Kadınların büyük bölümü intihara zorlanarak ‘kaza’ süsü veriliyor.
Bunun önüne geçebilmek için kurulan Kadına Karşı Şiddeti Önleme Merkezi’nde özel eğitilmiş 15 kadın polis ile 20 sivil görev yapıyor. Erbil kenti ve çevresinden günde 150-200 kadın merkeze başvuruyor. Görevliler kadınlarla birebir görüşüyor, gerekirse evlerine gidip ailelerini iknaya çalışıyor. Evlerine dönmek istemeyen kadınlar kimsenin bilmediği bir yerde koruma altına alınıyor. Baskı ve şiddete devam eden veya kadını intihara sürükleyenler hakkında yasal işlem yapılıyor.
Müdür Zhelamo Abdülkadir Maruf, merkez sayesinde sayesinde Erbil ve çevresinde töre cinayetine kurban gidenlerin sayısının geçen yıla oranla azaldığını, bu cinayetlere eskiden verilen altı ay hapis cezasının 2005’te 50 kat artırılıp 25 yıla çıkarıldığını anlattı. (dha)