Kuzey İrlanda'da tarihi iktidar paylaşımı

Britanya'ya bağlı Kuzey İrlanda, 1998'deki Hayırlı Cuma anlaşmasıyla başlayıp sık sık kesilen kendini doğrudan yönetme sürecinde 'tarihi' diye nitelenen bir adım attı.

BELFAST - Britanya'ya bağlı Kuzey İrlanda, 1998'deki Hayırlı Cuma anlaşmasıyla başlayıp sık sık kesilen kendini doğrudan yönetme sürecinde 'tarihi' diye nitelenen bir adım attı. Britanya yanlısı ve yeminli Katolik karşıtı Protestan lider Ian Paisley, Britanya'ya karşı savaşmış ve İrlanda'yla bütünleşmekten yana IRA'nın siyasi kanadı Sinn Fein'le iktidarı paylaştı.
Dün parlamentodaki törenle Demokratik Birlikçiler Partisi'nin 81 yaşındaki lideri Paisley başbakan, eski IRA komutanı olan Sinn Fein liderlerinden 56 yaşındaki Martin McGuinness başbakan yardımcısı oldu. Paisley, "Kuzey İrlanda barışa, nefretin daha fazla iktidar olamayacağı döneme kavuştu" dedi. Sinn Fein'le uzlaşmazlığından ötürü 'Dr. No' lakabını almış Paisley, "Niye herkes benden nefret ediyor, şaşıyorum, çünkü çok tatlı bir insanım" esprisini yaparken, Britanya Başbakanlığını bırakacak Tony Blair'e de takıldı: "54 yaşında genç bir adam görevden gidiyor ve burada 80'lik ben göreve geliyor." (afp, bbc)