Kuzey İrlanda'da Türk asıllı asker de öldü

Kuzey İrlanda'da Türk asıllı asker de öldü
Kuzey İrlanda'da Türk asıllı asker de öldü

Nöbetteyken gelen saldırıda ölen Türk asıllı Cengiz için komutanları ?İyi bir askerdi? dedi. FOTOĞRAFLAR: AP, afp

Kuzey İrlanda'da Gerçek IRA gibi grupların olası eylemi için gizli birlik sevki sonrası iki askerin öldüğü üs baskını kafa karıştırdı. Ölenlerden biri KKTC kökenli Azimkâr

BELFAST - Kuzey İrlanda’da 1998’deki ‘Hayırlı Cuma’ anlaşması sürecinde bölgeyi terk etmiş Britanya özel birliklerinin dönüşüyle Britanya askeri üssüne yönelen saldırıyı, Gerçek IRA üstlendi. Cumartesi akşamı üsteki askerlerin ısmarladıkları pizzaları alırken yaylım ateşi açılması sonucu iki asker ölmüş, dört kişi yaralanmıştı. Ölen iki askerden birinin 21 yaşındaki KKTC asıllı Cengiz Patrick Azimkâr olduğu açıklandı.
Britanya’ya bağlı Kuzey İrlanda, Britanya yanlısı Birlikçi Protestanlarla İrlanda yanlısı Cumhuriyetçi Katoliklerin ortak hükümetince yönetiliyor. Katolik IRA’nın barış sürecini kabul ederek silah bırakması üzerine 1997’de kopan Gerçek IRA, anlaşmayı sabote için 1998’te Omagh’da bombalı saldırıyla 29 kişiyi öldürmesiyle anımsanıyor. Militan sayısı 100 civarında olangrup, bölgenin İrlanda’ya bağlanması için güç kullanılması yanlısı.

‘Yetenekli bir futbolcuydu’
Britanya Savunma Bakanlığı nöbetteyken ölen Azimkâr için “İstihkam Alayına 2005’te katılmıştı. Son derece neşeli, şakacı bir asker ve yetenekli bir futbolcuydu” dedi. Binbaşı Darren Woods, “Gerçek profesyonel asker ve herkesin dostuydu. Ona komutanlık yapmak ayrıcalıktı” diye ekledi. KKTC’li babası Mehmet Azimkâr, annesi Geraldine Ferguson ve kardeşi James açıklamalarında Cengiz’in öldürülmeseydi iki saat içinde Afganistan’a gitmek üzere yola çıkacağını belirtti. Londra’nın kuzeyindeki evleri başsağlığına gelenlerle dolan aile, yakınları dışında KKTC Temsilcisi dahil kimseyle görüşmedi. Röportaj taleplerini reddeden annenin oğlunun adının ‘Cengiz’ değil, ‘Patrick’ yazılmasını istediği kaydedildi.
12 yıldır ilk kez Britanya askerinin öldüğü saldırının sorumluları için büyük operasyon başlatıldı. Saldırıdan 36 saat önce polis şefi Hugh Orde, IRA muhaliflerinin saldırı yapacağını, istihbarat için Irak ve Afganistan’dan ‘Özel Keşif Bölüğü’ getirdiklerini açıklamıştı. Sinn Fein lideri Gerry Adams, Orde’nin ‘büyük hata’ yaptığını belirtti. Dün üs ve parlamentoyu ziyaret eden Britanya Başbakanı Gordon Brown, ‘barış sürecin sarsılmayacağı’ mesajı verdi. (afp, aa)