Kuzey İrlanda'nın yaraları depreşti

BELFAST - Kuzey İrlanda’da Britanya yanlısı Protestanlar ile bağımsızlık yanlısı Katolikler arasındaki yaraları sarma planı eski yaraları deşti. Britanya hükümetinin atadığı Danışma Grubu’nun kurbanlara tazminat ödenmesi önerisi Belfast’ı karıştırdı. Tazminatın İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu’nun (IRA) saldırılarına kurban gidenler kadar ölen IRA’lıları da kapsaması Protestanları kızdırdı.
Protestanlar, 1960’ların sonundan 1998’deki Hayırlı Cuma Anlaşması’na uzanan süreci tanımlayan dönemin 3 bin 700 kurbanı için ailelere 17’şer bin dolar ödenmesi önerisini şiddetle protesto etti. Planı 18 aylık çalışmanın ardından eski Anglikan Başpiskoposu Robin Eames ile eski Katolik Rahip Denis Bradley hazırlamıştı. İkili önceki gün Belfast’ta raporlarını duyurmak için basın toplantısı düzenleyince sözlü saldırıya uğradı. Polis kardeşini 1977’de IRA pususunda yitirmiş Hazlett Lynch “Kardeşim bütün toplumu savunuyordu. Bu topluma korkakça saldıran IRA’lılar öldüklerinde adalet yerini buldu. Onların aileleri en ufak metelikle teselli edilmemeli” diye çıkıştı. 

‘Zamanlamada hata yaptık, özür dileriz’
Bir gösterici, Sinn Fein’in lideri Gerry Adams’a 1972’de bir saldırıya atfen “Bu adam Kanlı Cuma’nın sorumlusu” diye bağırırken bir Katolik “Seni tutuklamalı” karşılığını verdi. Bradley’le 192 sayfalık raporda barışı kalıcı kılmaya dönük 30 öneride bulunan Eames, öfke karşısında “Herkes sevdiklerini kaybetti” dese de geri adım attı: “Belki zamanlamada hata yaptık, özür dileriz.” Bradley de barış için acı veren yeni adımlar gerektiğini söyledi. Raporda yüzlerce pusu, suikast ve bombalama olayını araştıracak komisyon kurulması, çatışmalarda Britanya güçlerinin sorumluluğunun ortaya çıkarılması ve uzlaşı için perde arkası toplantılar öneriliyor. IRA ve Protestan militanlara dageçmişten arınmaları çağrısı yapılıyor. (Dış Haberler)