Kuzey Kore: Gülünç, akılsız kadın Hillary

Kuzey Kore: Gülünç, akılsız kadın Hillary
Kuzey Kore: Gülünç, akılsız kadın Hillary

Tayland?daki forumda ASEAN dışişleri bakanlarıyla birlikte kadeh kaldıran Clinton, Kuzey Kore?nin dostsuz kaldığını iddia etti. FOTOĞRAF: AFP

ABD Dışişleri Bakanı ASEAN'da hedef tahtası yaptığı Kuzey Kore'den 'Akılsız, gülünç bir kadın olarak uluslararası görgü kurallarından bihaber' yanıtını aldı

PHUKET - Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) toplantısında İran, Kuzey Kore ve Birmanya’ya (Myanmar) yüklenen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kuzey Kore rejiminin diline düştü.

‘Alışverişte emekli kadın’
“Kuzey Kore’nin nükleer programını imha etmesi ve dünya ile ilişkilerini normalleştirmesi için her yola başvuracağız” diyen Clinton’a ‘akıllı olmayan, komik kadın’ yakıştırmasıyla yanıt verildi. Kuzey Kore haber ajansı KCNA, dışişleri sözcüsünün Clinton için “Yemin edip göreve başladığından bu yana gittiği her yerde pozisyonuna yakışmayan bir sürü kaba açıklamalar yapıyor” dediğini aktardı. Sözcü, kadın bakanın Kuzey Kore’nin nükleer silah denemesini eleştirirken kullandığı “Asi çocuk gibi” ifadesine atfen “Bu (sözler) akıllı olmadığını gösteriyor. Gülünç bir kadın olarak uluslararası toplumun görgü kurallarından bihaber cafcaflı nutuklar atıyor. Bazen ilkokul çocuklarını, bazen alışverişe giden emekli kadınları andırıyor” dedi.
Clinton’ın ‘ın “Ya enerji ve ekonomik yardım paketini kabul edip altılı görüşmelere döner ya da tecrit edilip uluslararası yaptırımlara maruz kalır” tehdidi de Kuzey Kore Dışişleri’nin bir yetkilisinden “Bush yönetiminin politikalanının tekrarı. Ceketinin altında bıçak saklayan biriyle konuşamayız” tepkisini aldı. Bunlara karşılık ABD Dışişleri Bakanı ise “Kuzey Kore’nin gidebileceği bir yer yok, kendisini koruyacak dostu kalmadı” iddiasında bulundu.  Clinton’ın basın toplantısı çok gecikince bir ara sahneye çıkan Kuzey Kore heyeti ise Amerikan medyasının büyük ilgisini çekti. (afp, ap, Reuters)