Kuzey Kore 'şer mihveri'nden çıkıyor

Bush yönetimi, nükleer silahsızlanma sözü karşılığında 50 bin tonluk petrol vaadi ve güvenlik garantisi verdiği Kuzey Kore'yi, İran ve Suriye'nin yer aldığı 'şer mihveri'nden çıkarıyor. Geçen ekimde nükleer silah denemesiyle...

SEUL - Bush yönetimi, nükleer silahsızlanma sözü karşılığında 50 bin tonluk petrol vaadi ve güvenlik garantisi verdiği Kuzey Kore'yi, İran ve Suriye'nin yer aldığı 'şer mihveri'nden çıkarıyor. Geçen ekimde nükleer silah denemesiyle Batı'ya meydan okuyunca diplomatik görüşmelerle uzlaşma sağlanan Pyongyang, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Christopher Hill'in Pyongyang ziyareti sonrası, ABD'nin kendilerini 'terörü destekleyen ülkeler' listesinden çıkarmaya karar verdiğini duyurdu.
Kuzey Kore, Hill'le geçen hafta sonu yapılan görüşmelerin ardından yıl sonuna kadar tüm nükleer programını açıklamayı ve tesislerini kullanım dışı bırakmayı kabul ettiği duyurmuştu. ABD'nin karşılığında bu ülkeyi 'terör listesinden' çıkarıp 'Düşman Ülkelerle Ticaret Yasası kapsamında konulan tüm yaptırımları kaldırmak gibi siyasi ve ekonomik tazmin tedbirleri alınmasını kabul ettiği belirtildi. Kararı henüz doğrulamayan Washington, Kuzey Kore'yi, bir Güney Kore yolcu uçağının havaya uçurulmasından sorumlu olduğu gerekçesiyle 1987'de 'terörü destekleyen ülkeler' listesine almıştı.