Kuzey Kutbu'nda yeni Soğuk Savaş

Rusya'nın Kuzey Kutbu'nun 10 milyar ton petrol-gaz rezervi bulunduğu sanılan bölgesini ilhaka kalkmasıyla Arktik Okyanusu'nun derinliklerinde yeni Soğuk Savaş fokurduyor.

MOSKOVA - Rusya'nın Kuzey Kutbu'nun 10 milyar ton petrol-gaz rezervi bulunduğu sanılan bölgesini ilhaka kalkmasıyla Arktik Okyanusu'nun derinliklerinde yeni Soğuk Savaş fokurduyor.
Rusya'nın kutba yolladığı iki milletvekili ile bir bilim adamı ilhak iddiasını güçlendirmek üzere okyanus dibine dalma hazırlığı yaparken, ABD ile Britanya nükleer denizaltılarını bölgeye yönlendirdi. Hatta 100 araştırmacının çalıştığı Akademik Fyodorov gemisi, iki mini denizaltı ve yolu açan nükleer buzkırandan oluşan Rus filosu üzerinde bir ABD casus uçağının dolaştığı iddiası Rus resmi gazetesi Rossiskaya'da yer aldı.
Kremlin destekli ekibin tarihte ilk kez tam kutup noktasında okyanus dibine inme çabasını Rus basını 'epik macera' diye alkışlarken, dün anakara-kutup yolunun üçte ikilik kısmında bulunan Franz Josef Yarımadası'nda 1311 metreye deneme dalışı yapıldı.
'Dalışa dualar eşlik etti'
6 bin metreye inme kapasitesi bulunan mini denizaltılardan Mir 1 beş saat sonra çıkarken, Mir 2 daha fazla veri toplama gerekçesiyle gecikmeli olarak su yüzüne çıktı. O bölgede bu kadar derine ilk kez yapılan dalışın görüntülerini yayımlayan Vesti-24 televizyonunun muhabiri, "Akademik Federov'dakilerden bazılarının dua ettiklerini duydum" dedi. Ardından gemi kutba doğru yola çıktı.
1985'te bir araştırmada buz denizinde sıkışıp kurtulunca 'kahraman' nişanı alan ekip başkanı ve Rus parlamento başkan yardımcısı Artur Çilingarov, "En ciddi ve tehlikeli görevle karşı karşıyayız. En zorlu okyanusta kimsenin inmediği dibe ayak basacağız" dedi. Daha önce hiçbir ABD ya da Rus nükleer denizaltısı kutup noktasından okyanusun 4 bin 200 metrelik dibine dalmadı. Dibe Rus bayrağı ile gelecek nesillere mesaj taşıyan titanyum kapsülü bırakacak ekip, 1.2 milyon kilometrekarelik Lomonosov Sıradağlarının denizaltından Rusya'ya bağlanmasının haritasını da çıkaracak.
Dünyanın son 'enerji cephesi' diye anılan Arktik Okyanusu'nda ABD ile Rusya arasında kavganın eli kulağında. (Dış Haberler)