'Kuzeybatının yüzde 62'si Taliban'a teslim'

BBC'nin 18 aylık çalışmayla hazırladığı haritaya göre, Pakistan'ın kuzeybatı sınır eyaletinin yüzde 24'ü tümüyle Taliban hâkimiyetine geçmiş halde, yüzde 38'ine Taliban ağırlığını koyuyor ve sadece yüzde 38'i hükümetin kontrolü altında

İSLAMABAD - Pakistan’da ABD’nin bastırmasıyla kuzeybatı sınır eyaletinde Taliban’a karşı askeri operasyon düzenlenirken, BBC eyaletle ilgili bir harita oluşturduğunu, buna göre eyaletin yüzde 24’ünün Taliban kontrolünde olduğu, yüzde 38’inde Taliban varlığının hissedildiği, sadece yüzde 38’inin hükümet güçlerinin kontrolünde olduğunu duyurdu.
BBC’nin Urduca servisinin 18 aydır yapılan yetkililerle görüşmelere, muhabirlerinin haberlerine ve sahadaki araştırmalara dayanarak hazırladığı haritada, Taliban’ın kuzeybatıda kontrolünü güçlendirip yayıldığı görülüyor. Bölgenin yüzde 24’ünde artık hükümetin hükmü geçmezken, Taliban komutanları idari yetkiyi devralmış vaziyette. Buralar ya tümüyle Taliban’ın denetimi altında ya da ordunun Taliban’ı çıkarıp atmak için düzenlediği operasyonlara maruz kalıyor. Bölgenin yüzde 38’inde de Taliban varlığını kalıcı kılma yolunda, yani militanlar çeşitli üsler kurarak yerel hükümeti etkisiz hale getiriyor ve kendileriyle işbirliği yapmaya mecbur bırakıyor. Buralarda istediği zaman saldırı düzenleyebilen Taliban, düzenli olarak kız okullarını, müzik dükkânlarını, karakolları ve hükümet binalarını hedef alıyor. BBC’nin araştırmasına göre yakın gelecekte kuzeybatı sınır eyaletine komşu Pencap eyaletinin yüzde 47’sinde Taliban militanlığının yükselişe geçmesi kuvvetli ihtimal.

670 bin kayıtlı mülteci
Bu manzarıyı değiştirmesi umulan askeri operasyon ise sadece son 11 günde bölgeden kaçıp mülteci olarak resmen kaydolanların sayısını 670 bin 906’ya çıkardı. BM bunların 79 bin 842’sinin kamplarda, 591 bin 64’ünün kampların dışında, akrabalarıyla ya da ev kiralayarak kaldığını belirtti. 

Kızların Taliban dehşeti
Güneydeki bir kampa sığınan 16 yaşındaki mülteci kız Gülsüm, Svat Vadisi’nde Taliban yönetimi altındaki yaşamı dehşet içinde anlattı. Ailesine destek için yaptığı evlere temizlik işini Taliban’ın kadınların hareketlerine getirdiği sınırlama yüzünden bıraktığını, sokakta başörtüsüyle giderken savaşçılar tarafından durdurulup burka giymesi yönünde uyarıldığını aktaran Gülsüm’ün en korkunç anısı ise bir kaç ay önce casus olduğu gerekçesiyle kafası kesilip tekrar boynunun üzerine yerleştirilerek bırakılan uzak bir akrabasının cesedini bulduğu an. “Tüm düşünebildiğim mutlu oldumuz eski günleri özlediğimdi” diyen Gülsüm, annesi tarafından çok fazla konuşmaması için uyarıldığında, önce “Onlardan korkmuyorum” diye bağırsa da, sonra kimliğiyle ilgili ayrıntıların gizli tutulmasını talep etti. Ama evden korkusuz çıkması sağlanana dek geri dönmeyeceğini söyleyerek “Kim bir odada hapis tutulmaktan mutlu olur” diye eklemeyi de ihmal etmedi. Pek çok mülteci, kamplarda Taliban sempatizanları olabileceği korkusuyla bir şey anlatmaktan korkuyor. Dün Svat Vadisi’nde beş kesik baş daha bulundu. (bbc, ap)