'Kuzey'in Roması'nda cami krizi yaşanıyor

Hem Orta Avrupa'nın Katolik merkezi hem de Almanya'daki Türk kolonisi konumundaki Köln'de Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin (DİTİB) büyük bir cami yaptırmaya soyunması, aşırı sağcıları harekete geçirirken, Hıristiyan dini liderlerini de ayaklandırdı.

KÖLN - Hem Orta Avrupa'nın Katolik merkezi hem de Almanya'daki Türk kolonisi konumundaki Köln'de Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin (DİTİB) büyük bir cami yaptırmaya soyunması, aşırı sağcıları harekete geçirirken, Hıristiyan dini liderlerini de ayaklandırdı. Tartışmanın odağında, Papa 16. Benediktus'un 'Kuzey'in Roması' diye nitelediği 157 metrelik iki kulesi olan 750 yıllık gotik katedralde simgesini bulan kentin Türk mahallesine 2 bin kişi kapasiteli ve 54 metre uzunluğunda iki minareli cami inşası yatıyor.
Projeye Katolikler kadar geçmişte onlardan çok çekmiş Protestanlar ve hatta Yahudiler de karşı. Lakin 900 binlik nüfusunun en az 120 binini Türklerin oluşturduğu Köln'de, genelde işyerinin bodrum veya bahçelerindeki irili ufaklı 30 mescitte ibadet durumunda kalan Müslümanları mutlu edecek büyük cami inşası kaçınılmaz görünüyor.
'Ya Türkiye'nin toleransı'
Köln'ün Katolik Kardinali Joachim Meisner, caminin kendisinde kötü bir his bıraktığını itiraf edip "Müslüman göçmenler bizim Alman, Avrupalı kültürümüzü çiğniyor" dedi. Meisner, Köln'un ufuk çizgisinde kubbe ve minareler yükselecekse, Türkiye'nin de Hıristiyan azınlıklarına daha çok hak vermesi gerektiğini sözlerine ekledi. Katolik Piskoposlar Konferansı Başkanı Karl Lehmann da, Almanya'nın Müslümanlara eleştirmeksizin hoşgörü göstermemesi gerektiğini söyledi. Prostestan Başpiskoposu Wolfgang Huber ise İslam'da erkek hâkimiyetini eleştirip, Müslümanlara korkusuzca din değiştirme izni verilmesini talep etti.
'İnsan penguenler'
Holocaust'tan kurtulmuş 84 yaşındaki yazar Ralph Giordano, Almanlarla Müslümanların paralel toplumlarda yaşamalarından ötürü entegresyonun başarısızlık olduğunu savunup, cami inşasına şöyle karşı çıktı: "Sokakta ne burka ya da çadorla karşılaşmak ne de devasa minarelerden müezzinlerin bağırdığını duymak istiyorum. Bu insan penguenleri görünce kendimi hakerete uğramış hissediyorum." Sözleri diğer Yahudilerin de tepkisini çeken Giordano, demecinin ardından Türklerden altı ölüm tehdidi aldığını söyledi. Nazi kalıntısı Alman aşırı sağcıları da kendisiyle hemfikir. 'Köln İçin' hareketi lideri Manfred Rouhs, camiye karşı 23 bin imza toplayıp protesto düzenliyor. (ap, Reuters, NYT)