Lada'nın memleketi terörle sarsıldı

Rusya'da 2 Aralık'taki genel seçim önce ülkeyi istikrarsızlaştırma girişimlerinden korkulurken, dün Lada'yı üreten en büyük otomobil fabrikası AvtoVaz'a ev sahipliği yaptığı için...

MOSKOVA - Rusya'da 2 Aralık'taki genel seçim önce ülkeyi istikrarsızlaştırma girişimlerinden korkulurken, dün Lada'yı üreten en büyük otomobil fabrikası AvtoVaz'a ev sahipliği yaptığı için 'Rusya'nın Detroit'i olarak anılan Togliati kenti bombalı saldırıyla sarsıldı. Moskova'nın 1000 km güneybatısında Volga nehri boyunca uzanan Togliati'de dün sabah bir otobüste meydana gelen patlamada en az sekiz kişi ölürken 56 kişi yaralandı.
Polise göre olayda 1 kg TNT'ye eşdeğer patlayıcı kullanıldı. Bir kilometrelik alanda etkisini gösteren patlamayla ilgili savcılık terör soruşturması başlatırken, intihar saldırısı olup olmadığı netleşmedi. Patlamanın Rus güçlerinin Kuzey Kafkasya'da yürüttüğü operasyonların bir yansıması olup olmadığı da meçhul. Samara özerk bölgesinde bulunan ve ismini İtalyan Komünist lider Palmiro Togliatti'dan alan 700 bin nüfuslu kent, otomobil kaçakçılığı yapan çeteler arası çatışmalarla ünlü. 23 Ekim'de Dağıstan'da yine otobüste meydana gelen patlamada bir kişi ölmüş, beş kişi yaralanmıştı. (Dış Haberler)