Laik Fransa'ya okullarda din dersi

Türkiye'yle birlikte laik anayasaya sahip yegâne ülke olan ve devlet okulları ile kamu kuruluşlarında başörtüsünün yanı sıra Yahudi kippalarıyla Hıristiyanların taktığı büyük haçlara yasak uygulayan Fransa'da...

PARİS - Türkiye'yle birlikte laik anayasaya sahip yegâne ülke olan ve devlet okulları ile kamu kuruluşlarında başörtüsünün yanı sıra Yahudi kippalarıyla Hıristiyanların taktığı büyük haçlara yasak uygulayan Fransa'da, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, "Hoşgörüsüzlüğe karşı bir panzehir olarak devlet okullarında din dersi eğitimi verilmeli" çıkışı yaptı. Blois kentinde öğretmenlerle bir araya gelen Sarkozy, öğrencilerin büyük dinler hakkında eğitilmesi gerektiğini belirtip "Din konusunu okul kapısı girişinde bırakmamız gerektiğine inanıyorum. Büyük dinlerin kökeni, insanoğlu ile dünyaya dair görüşleri, din gerçeğinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak bir sosyolojik, kültürel ve tarihsel incelemeyle öğretilmeli" ifadelerini kullandı. Sarkozy, Fransa'daki tüm öğretmenlere e-postayla gönderilecek konuşmasında şunları söyledi: "Fransa'nın Aydınlanma değerleri ile okulllardaki laiklik, medeniyetler çatışmasına yol açabilecek bir dini karşı karşıya gelmeye karşı en iyi panzehirler. Ancak dinin kendi tartışmasını yapabileceği yer de açılması lazım."
Fransa lideri, kamu kurumlarındaki laiklik konusunda daha önceden de çıkışlar yapmıştı. Sarkozy, din ve devlet işlerinin ayrılmasını öngören 1905 tarihli yasanın, camilerin inşa edilmesine devlet yardımı yapılabilmesini sağlayacak şekilde gözden geçirilmesi çağrısında bulunmuştu. Sarkozy hükümeti de, dini cemaatlerin finanse edilmesini düzenleyen yasaların gevşetilmesini sağlayabilecek düzenlemeler üzerinde çalışmalar yapıyor.