Lakabı 'İşkolik, Stalinist'

Britanya Başbakanı Tony Blair'in ekonomideki başarısının mimarı Maliye Bakanı Gordon Brown, işkolikliği yüzünden evlenmeye 2000'de fırsat buldu.

LONDRA - Britanya Başbakanı Tony Blair'in ekonomideki başarısının mimarı Maliye Bakanı Gordon Brown, işkolikliği yüzünden evlenmeye 2000'de fırsat buldu. 10 yıllık sıkı politikalarıyla ekonomiyi düzeltirken 'asık surat', 'Stalinist' gibi unvanlar kazanan Brown, Sheena Macdonald, Marion Calder ve son Romanya kralı Michael'in kızı Prenses Margarita ile aşkları sonrası 2000'de ünlü Marksist tarihçi Eric Hobsbawm'un kızı Sarah Macaulay'le evlendi
Brown, Irak işgali yüzünden Bush yönetimiyle ilişkileri soğutacak gibi görülse de ABD hakkında en bilgili lider. Ama ABD siyaseti, ekonomisi ve sosyal politikası üzerine eğitim alan Brown'ın müttefikleri daha çok Demokratlar. Brown, Blair'le 'Yeni Sol'u biçimendirirken de 1992'de Bill Clinton'ı iktidara taşıyan taktiklerden esinlenmiş.
Brown'la AB ilişkilerinin izleyeceği seyre gelince. Selefinin aksine 'Euroseptic' damarı güçlü. AB'de daha fazla entegrasyona şüpheli yaklaştığı, avroya geçişi önleme çabası, Brüksel bürokratlarını sevmediği sır değil. Ama AB politikasında radikal değişiklik beklenmiyor. Yine de Brown'lu Londra'nın Paris ve Berlin'le diyaloğu daha yakın olacak. Zira Fransa cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Alman Başbakanı Angela Merkel'e hayranlığıyla biliniyor.
Blair'in aksine ağır başlı, sert ve haşin bir İskoç erkeği olan Brown çocukken rugby'de kazayla sol gözünün görüşünü yitirdi. 2002'de kızını yitirerek yıkılan, daha sonra iki oğlu olan Brown, kasımda ikinci oğlunun kistsel fibrosis olduğunu öğrenince yine darbe yemişti. (Dış Haberler)