'Lal isyanı'nda burka bozgunu

Pakistan'da başyargıç İftihar Çaudri'nin görevine son vererek muhalefeti isyan ettiren darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in diğer baş ağrısı Lal Cami İsyanında 'takke düştü, kel göründü'.

İSLAMABAD - Pakistan'da başyargıç İftihar Çaudri'nin görevine son vererek muhalefeti isyan ettiren darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in diğer baş ağrısı Lal Cami İsyanında 'takke düştü, kel göründü'. Taliban tarzı şeriat kampanyası yürüten medresenin dini liderleriyle militan öğrencilerine önceki gün operasyon düzenlenmesiyle çıkan çatışmada en az 16 kişi ölmüş, 150 kişi yaralanmıştı. Yüzlerce askerle zırhlı aracın kuşatıp helikopterlerin üzerinde uçtuğu caminin imamının dün kadın kılığında kaçarken yakalanması direnişe ağır darbe indirdi.
Mevlana Abdülaziz'in kadınları başından ayaklarına dek örten burkayı üzerine geçirmiş halde kaçmaya çalışırken yakalanmasının ardından, içeride mevzilenmiş militan öğrencilerin 1200'den fazlası teslim oldu. 'Ortaoyunu gibi bir son' yorumunu yapan Enformasyon Bakan Yardımcısı Tarık Azim, "Onca vaazı ve öğrencilerine kendisiyle birlikte şehit olmaları için ettirdiği yeminlerden sonra, kadın gibi kaçmaya çalıştı. Bu adamın uğruna bunca insanın canından olması çok üzücü" dedi.
Camiyi terk eden yüzlerce kızdan son 20 kişilik grup, diğerlerinden farklı olarak avaz avaz bağırıyordu. İçlerinden biri, gözleri bile göstermeyen burkası içinde uzun boylu, şişkin göbekliydi, sakil hareket ediyordu ve hiç bağırmıyordu. Kadın polislerin üst araması sırasında burkası düşünce ortaya ak sakallı bir dede çıktı. Kimliği sorulduğunda Mevlana Abdülaziz olduğunu söyleyince, etraftaki kadınlar suskunluğa gömüldü. İmamın camiye bağlı kadın okulunu yöneten hanımı da yakalandı.
Dün akşam itibarıyla kardeşi ve sağ kolu Abdülraşid Gazi, 500 öğrenciyle camide direnişi sürdürüyordu. Nisanda camisine baskın düzenlenirse binlerce intihar komandosu gönderme tehdidi savurmuş olan Abdülaziz'in burakaya girmesinin sebebi, teslim olan erkekler gözaltına alınırken, kızların eve gönderilmesi. Hükümet teslim olanlara 83 dolar vaat ediyor.
Kadın bakan hedefteydi
Dün iki öğrenciyle bir zihinsel engelli daha kurşunlara kurban gitti. Daha önce militanları genelev, masaj salonu ve DVD dükkânlarını basmış, yabancı erkek paraşüt öğretmenine sarılmış kadın turizm bakanının istifası için fetva çıkarmış Lal Camii, Sovyet işgali sırasında Afganistan'a savaşçı devşirmişti. 11 Eylül sonrası ABD'yle işbirliği yapan Müşerref'e ise cephe almış durumda. (Dış Haberler)