Lal Mescit için canlı kalkan suçlaması

Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki Lal Mescidi (Kızıl Cami) isyanı, imam Mevlana Abdülaziz'in burkayla kız öğrencilerin arasına karışıp kaçarken yakalanmasına rağmen sürüyor.

İSLAMABAD - Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki Lal Mescidi (Kızıl Cami) isyanı, imam Mevlana Abdülaziz'in burkayla kız öğrencilerin arasına karışıp kaçarken yakalanmasına rağmen sürüyor. Medreseyi kuşatan güvenlik güçleri ile içerdeki militanlar arasındaki çatışmalar üç günde 19 can alırken, dün ordu iki büyük patlamayla mescidin duvarlarını yerle bir etti. AP'nin telefonla görüştüğü camideki liderlerden Abdül Kayyum, güvenlik güçlerinin çok sayıda havan topu fırlattığını ve patlamalarda 27 kız öğrencinin öldüğünü öne sürdü.
'Hasta annemin yanında kalayım'
Abdülaziz'in içeride direnişi sürdüren kardeşi Abdülraşid Gazi hükümete öneri getirdi: "Bir süre hasta annemin yanında kalmama izin verin, ardından teslim olayım. İçerideki öğrencilerin hayatını kurtarmak için bu öneriyi yapıyorum." Ancak Enformasyon Bakan Yardımcısı Tarık Azim, teslim olanlardan, Gazi'nin mescidin bodrumunda bilinmeyen sayıda çocuk ve 20 kadınla saklandığını, silahlı militanların da çok sayıda kadın ve çocuğu bir odada esir aldıklarını öğrendiklerini söyledi.
"Kadın ve çocukları canlı kalkan olarak kullanıyorlar" diyen Azim, Gazi'nin militanlarıyla koşulsuz teslim olup silah bırakmasında diretti. Abdülaziz de, içerdekilere 'Teslim olun' çağrısı yapıp "Onlara, benim için hayatınızı feda etmeyin dedim" ifadesini kullandı. (Dış Haberler)