Lal Mescit yine kızarıyor

Pakistan'da hükümetin, Taliban tarzı 'şeriat' talebiyle ortaya çıkan militan cemaatin üslendiği, 10 Temmuz'daki kanlı baskınla ele geçirilen Lal (Kızıl) Mescit'i yeni imam atayarak açma girişimi çatışmaya dönüştü.

İSLAMABAD - Pakistan'da hükümetin, Taliban tarzı 'şeriat' talebiyle ortaya çıkan militan cemaatin üslendiği, 10 Temmuz'daki kanlı baskınla ele geçirilen Lal (Kızıl) Mescit'i yeni imam atayarak açma girişimi çatışmaya dönüştü. Gerilim sırasında mescit yakınındaki intihar saldırısında ise en az 12 kişi öldü.
Hükümetin, mescidi şeftali rengine boyayıp atadığı yeni imam Muhammed Eşfak'ı dün cuma namazında militanlar sopa ve taşlarla karşıladı. Yeniden ele geçirdikleri camiyi kızıla boyayıp kubbesine 'Kızıl Cami' yazan cemaat, Eşfak'ı içeri sokmayıp, 4 Temmuz'da kuşatmadan burka ile kaçarken yakalanan imam Mevlana Abdülaziz'i istedi. Polis kordonyla uzaklaştırılan Eşfak, "Zaten bu görevi kabul etmek istememiştim, artık burada görev yapmam" tepkisi gösterdi. Polis, öğrencilerin taş ve sopalı saldırısına cop ve göz yaşartıcı bombayla yanıt verirken, 500 metre ötede bir intihar saldırısında en az 12 kişi öldü. AP saldırının bir otelde yapıldığını ve 11 kişinin öldüğünü, 48 kişinin yaralandığını, AFP polisler arasında patlayan bombanın 12 kişinin ölümüne yol açtığını duyurdu.
Kendi başlarına cuma namazı kılan militanlar ise Devlet Başkanı Müşerref için, 'Köpekten beter! İstifa' sloganları attı. 11 Temmuz'da biten Lal Mescit isyanında 102 kişi hayatını yitirmiş, 567 kişi gözaltına alınmıştı. (afp, ap, bbc)