Latin Amerikalı liderler birbirine girdi

Latin Amerika sol kuşağının öncüsü Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, kendisine yan bakanla köprüleri atıyor. Chavez, Kolombiya hükümeti ile solcu gerillalar arasında yaptığı arabuluculuğu sona erdiren Bogota'yla...

CARACAS - Latin Amerika sol kuşağının öncüsü Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, kendisine yan bakanla köprüleri atıyor. Chavez, Kolombiya hükümeti ile solcu gerillalar arasında yaptığı arabuluculuğu sona erdiren Bogota'yla ilişkileri dondururken, Madrid'le ilgili de aynı sonuca vardığını duyuruverdi: "Tıpkı İspanya'yla olan gibi. Kral özür dileyinceye dek, İspanya'yla da ilişkileri donduruyorum."
10 Kasım'daki İber-Amerikan zirvesinde eski İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar için 'faşist' diyen, ancak Kral Juan Carlos'un "Kapa çeneni" azarıyla karşılaşan Chavez, 14 Kasım'da Kral'dan özür talep ederken "İspanya ile ilişkileri gözden geçiriyorum" demişti. Chavez, önceki gün bu gözden geçirmenin sonucunu duyursa da Madrid, 'ilişkilerde bir değişiklik olmadığını' ancak Caracas'tan bu sözlerin anlamının sorulacağını duyurdu. Madrid'le davası üzerinde durmayan Venezüella lideri ise asıl Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe'yle söz düellosuna tutuştu.
'Yeni hükümet lazım'
ABD yanlısı sağcı lider Uribe, 43 yıllık gerilla örgütü Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'yle (FARC) rehine pazarlığında ağustosta devreye Chavez'i sokmuş, geçen hafta Chavez'in doğrudan Kolombiya Genelkurmayı'yla konuşup kuralları çiğnediği gerekçesiyle rolünü bitirmişti.
Uribe'nin bu hareketiyle 'suratına tükürdüğünü', kendisinin de ilişkileri 'buzdolabına kaldırdığını' söyleyen Chavez, "Bogota'da kimseye inanmıyorum. Yalanlarla dolu bir açıklama yayımladılar" dedi. 6 milyar dolarlık ekonomik ilişkilerin zarar göreceğini, lakin ciddi bir kriz yaşandığını belirten Venezüella lideri "Diplomatik kanallar açık kalabilir ama iki başkanın ilişkisi bu hale geldiğinde uzlaşma imkânsızdır. Artık Kolombiya'ya konuşabileceğimiz yeni hükümetin gelmesini beklemek zorundayız" diye ekledi.
'Projeye dahil olmayız'
Bunun üzerine Uribe, "Barışla değil de, Kolombiya'nın FARC terörist hükümetine kurban gitmesiyle ilgiliymişsin izlenimi veriyorsun. Chavez, bizim teröre karşı arabuluculuğa ihtiyacımız var, terörü meşrulaştıracaklara değil." Chavez'in FARC'ın silah bırakıp siyaset yapabileceği imasına da çatan Uribe, "Kıtayı böyle ateşe veremezsiniz, bir gün İspanya'ya, ertesi gün ABD'ye karşı konuşamazsınız, petrol gelirinizle bir imparatorluk kurmak isterken emperyalizmden söz edemezsiniz" diye çıkıştı. Venezüella lideri ise Uribe'nin 'Washington'daki sahipleri'ne hizmet ettiğini savunup, "Artık Washington'a heykelini dikebilirler" yanıtını verdi. Chavez, Uribe'yi Kolombiya'daki ABD üsleri ve CIA birliklerini kendilerine karşı kullanmaması için uyarıp "Yoksa kötü olur, hükümeti çöker" dedi.
Temaslar, FARC'ın elindeki üç ABD ve Fransız vatandaşlığı bulunan Kolombiyalı siyasi Ingrid Betancourt dahil 45 rehinenin bırakılmasını hedefliyordu.