Latin birliğini yüksek irtifa bozuyor

Güney Amerika'da sol yönetimler kuşağının dirilttiği Latin birliği ruhuna ABD'nin bile hayal edemeyeceği darbeyi yüksek irtifa indirdi.

LA PAZ - Güney Amerika'da sol yönetimler kuşağının dirilttiği Latin birliği ruhuna ABD'nin bile hayal edemeyeceği darbeyi yüksek irtifa indirdi. Futbol devi Brezilya'nın şikâyetlerini göz önüne alan FIFA'nın deniz seviyesinden 2 bin 500 metre yüksekte uluslararası futbol maçı yapılmasını yasaklaması, futbolda çıkış yapan And ülkelerini isyan ettirdi. Rakımın en alçak 3 bin metre olduğu Bolivya, Ekvador ve Peru, bir yandan yüksek irtifada maç kaybedince şikâyetçi kesilen Brezilya ile Arjantin'i düşman bellerken, kararın değiştirilmesi için atağa geçti.
'Biz ne sıcak demiyoruz!'
Bolivya'da başka konu konuşulmuyor. 51 yaşındaki İsmail Escobar, sandviç atıştırırken bile, "Biz onların 40-45 derece sıcağında maç yaparken 'Aman bu ne sıcak, aman bu ne soğuk' demiyoruz. Biz zora gelemeyen Brezilyalılar ya da Arjantinliler gibi değiliz. Nerede olsa oynarız" diye söyleniyordu. Eski Bolivya Futbol Federasyonu Başkanı Guido Loyaza, Brezilya'ya atıfla, "Düşmanı bulmak için okyanus ötesine bakmaya gerek yok" demeciyle halkın öfkesini iyice ateşledi. Karar günlerdir manşetlerde. La Razon FIFA Başkanı Sepp Blatter'e gönderilmek üzere 1 milyon protesto mektubu topluyor.
Pele: Geç kalmış karar
Brezilya ise çok memnun. Bolivya'nın Real Potosi takımına karşı 4 bin metre rakımda oynadıkları maçı futbolcuların sürekli kenara gelip oksijen desteği alarak tamamlaması üzerine şubatta FIFA'ya şikâyette bulunmuş Flamengo kulubü, kararı 'İnsanlığın zaferi' diye alkışladı. Brezilyalı futbol efsanesi Pele, "Yüksek irtifada oynarken hep ıstırap çekerdik. Karar için neden bu kadar beklediklerini bilemiyorum" dedi. Arjantin Futbol Federasyonu da "Yüksek irtifada spor baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, mide-bağırsak rahatsızlığı ve bitkinliğe yol açar" açıklamasını yaptı.
Futbol fanatiği Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, buna karşı "Atalarımızın düşü olan Güney Amerika birliğini hedefliyoruz.
Ama spor ve futbol olmadan bu birlik olamaz" uyarısı yaptı. Dün halkını sokaklarda futbol oynamaya çağıran Morales, La Paz'ın 3 bin 600 metre rakımdaki Hernando Siles stadyumunda yabancı muhabirlere karşı oynanacak maçta bizzat forma giyecek. Kendisi spor âlemine şöyle bir vecize de kazandırdı: "Yüksek irtifada kazanan onuruyla kazanır, irtifadan korkanın onuru yoktur." Yerli kökenli lider, kararı "BM'nin İnsan Hakları Beyannamesi'ndeki eşitlik ilkesinin ihlali" diye eleştirerek Arjantin ve Brezilya liderlerini, futboldan dışlanacak halkları hesaba katmaya çağırdı. Morales, FIFA'yı ikna için İsviçre'ye heyet yollamanın dışında 6 Haziran'da La Paz'da 'Sporun evrenselliği için birlik zirvesi' de düzenleyecek. And Ülkeleri Birliği'nin karşı savları da 14 Haziran'da Paraguay'daki FIFA toplantısında resmen iletilecek.
2 bin 800 metre rakımdaki başkent Quito'da oynadığı maçlarda yenilmeyip son iki Dünya Kupası'na katılan Ekvador'un Futbol Federasyonu Başanı Luis Chiriboga, "Quito'da oynama hakkımızı ölümüne savunacağız" açıklaması yaptı. Milli takım teknik direktörü Luis Fernando Suarez, "Yüksek irtifadaki hiçbir maçta ölen olmadı" dedi. Peru milli takımı doktoru Javier Arce, "FIFA aynı kararı cehennem sıcağı gibi olan Brezilya'nın Sao Paulo kenti ile nemden kırılan Buenos Aires'teki stadyumlara da yapsın" diye çıkıştı.
Meksika yüksekte ama...
2 bin 600 metre rakımlı Kolombiya başkenti Bogota'nın Belediye Başkanı Luis Eduardo Garzon, dün yüksek irtifanın zararlı olmadığını ispat için 3 bin 300 metrelik Monserrate tepesine tırmandı. Meksika'nın başkentinin çoğunun 2 bin 200 metre rakımda olmasına karşın, en başarılı kulübü Toluca'nın stadyumu 2 bin 500 metreden yüksekte. (ap, Reuters, afp)