Latin öfkesine toslayan Bush'a Chavez'den ağır hakaret

ABD Başkanı George W. Bush, sol blokun etkisini kırıp ticari ilişkileri canlandırmaya çalıştığı Latin Amerika turunu, Brezilya'nın ardından Uruguay'da sürdürürken, taşıdığı 'Amerikan soluğu' kıtadaki baş düşmanı Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'e tosluyor.

MONTEVİDEO - ABD Başkanı George W. Bush, sol blokun etkisini kırıp ticari ilişkileri canlandırmaya çalıştığı Latin Amerika turunu, Brezilya'nın ardından Uruguay'da sürdürürken, taşıdığı 'Amerikan soluğu' kıtadaki baş düşmanı Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'e tosluyor. Önceki gün Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ile petrol bağımlılığına derman olması umuduyla 'etanol kartelinin' doğumunu müjdeleyen anlaşmaya imza koyan Bush, uçağına atlayıp Uruguay'a geçti. Soluğu Arjantin'de alan Chavez ise Buenos Aires'te 40 bin kişiye 'Gringo evine dön' sloganları attırdı. Keskin üslubuyla tanınan Chavez, hızını alamayınca ABD Başkanı'na ağır bir hakaret kondurdu. Bush'un tura çıkmadan efsanevi Latin lideri Simon Bolivar'a övgü düzmesine nazire yapan Venezüella liderinin ağzından şu sözler döküldü: "Kendisini, Bolivar'ın çocuğu sanıyor! Ne çocuğu olduğunu... Neyse, o sözcüğü burada söyleyemem."
Chavez, çocuklarını ABD destekli cunta rejimlerini kurban vermiş ünlü Plaza De Mayo Anneleri'nin organize ettiği gösteride daha önce 'eşek', 'şeytan' gibi sıfatlar taktığı Bush'a yüklendi: "ABD Başkanı, gerçek bir siyasi kadavra. Artık sülfür bile kokmuyor... Kuzeyli küçük bey, siyasi ölümün kokusunu sızdırıyor, kısa süre sonra kozmik bir toza dönüşecek ve yok olacak." Chavez'in Arjantin'e tesadüfi geldiği savı, "Bu eylem, Güney Amerika'nın kahraman topraklarında, emperyalist patronun varlığına 'hayır' demek için düzenlendi" sözüyle çelişti. Venezüella lideri "Bush halk hareketlerini bölmek, aldatmak ve hızını kesmek için geldi" değerlendirmesi de yaptı.
Bush ile 'etanol birliği'ne imza koymuş Lula, lideri olduğu İşçi Partisi'nin protestolarına engel olamamışken, ABD Başkanı ortak basın toplantısında Chavez'i yanıtsız bıraktı. "ABD'nin iyi niyetini getiriyorum" diyen Bush'un dün geçtiği Uruguay'da hedefi Arjantin, Brezilya, Paraguay, Uruguay ve Venezüella arasındaki ticaret bloku Mercusor'u kırmak. Ama kıtayla serbest ticaret anlaşması planı Chavez'e takılmış ABD Başkanı, dün Uruguay'ın ilk ılımlı solcu lideri Tebare Vazquez'le bioyakıt ve ilaç ticareti ile telif haklarını konuştu. Bush'un ikili ticari anlaşma önerisine meylederek sol tabanını kızdıran Vazquez, ABD'ye daha fazla tekstil, pirinç ve yazılım ürünü satma peşinde. Uruguaylılar ise Bush'a öfkelerini eksik etmedi. İşçi sendikaları gösteriler düzenlerken, çok sayıda McDonald's restoranına saldırılar düzenlendi. Bush ile Vazquez'i evli çift olarak gösteren ve gebe halindeki Uruguay liderinin karnı üzerinde 'Yankee üssü' yazan devasa kuklalar taşıyıp 'Katil', 'Mercosur'a evet, emperyalizme hayır' sloganları attı.
Bush'tan sonra mabet temizliği
Kolombiya-Guatemala-Meksika hattında Bush'u yine protestolar bekliyor. Guatemala'daki Maya liderleri antik kalıntıların bulunduğu Iximche'yi ziyaret edecek Bush'un bu kutsal yeri kirleteceğini açıklayıp, gidişinde bir ayinle temizlik yapma kararı aldı. CIA, 1954'de solcu iktidarı devirmiş, ABD destekli ordu iç savaşta Maya köylerini yakıp yıkmıştı. (Dış Haberler)