Latin orduları kadın elinde

Latin Amerika'yı Bush yönetimine kök söktüren politikalarıyla ABD'nin arka bahçesi olmaktan çıkaran sol kuşak hükümetler, kıtanın alameti farikası sayılan maçoluğa da savaş açtı.

BUENOS AİRES - Latin Amerika'yı Bush yönetimine kök söktüren politikalarıyla ABD'nin arka bahçesi olmaktan çıkaran sol kuşak hükümetler, kıtanın alameti farikası sayılan maçoluğa da savaş açtı. Siyaset ve askeriyedeki erkek egemen değerlere meydan okuyan Latin liderler, geçmişte sayısız darbeyle kirli savaşa karışmış ordulardan sorumlu savunma bakanlıklarına birbiri ardına kadınları atıyor. Dikta yaralarını sarıp istikrarlı demokrasi oturtmaya çalışan kıta ülkeleri arasında, savunma bakanlığını kadınlara emanet edip maçoluğun bileğini bükenlerin başında Arjantin, Uruguay, Şili ve Ekvador geliyor.
Arjantin Savunma Bakanı Nilda Garre, 1976-1983 döneminin cunta rejimiyle hesabın kapatılmasının önünü açtı. Cuntacıların 'Kirli Savaş' dönemiyle ilgili yargılanmasını önleyen yasanın 2005'te kaldırılmasından beri yüzlerce işkence, adam kaçırma ve cinayet dosyasını mahkemelere havale eden Garre, geçen cuma daha çok askeri yetkilinin adalet önüne çıkmasını sağlayan bir kararname çıkardı. Garre, "Eski askeri yetkililer, cuntanın adam kaçırma, işkence ve kaybolma vakalarıyla ilgili artık devlet gizliliği yasalarının arkasına sığınamayacak. Bu yasalar, adalet ve gerçekler önündeki bir engele dönüştürülemez" ifadelerini kullandı.
Pinochet'cilere posta
Şili'de ise Pinochet diktası mağdurlarından olan kadın lider Michelle Bachelet, savunma bakanlığında tercihini hemcinsi Vivianne Blanlot'dan yana koydu. Blanlot dikta rejimiyle mücadeledeki kararlılığını, aralıkta
ölen Pinochet'nin cenaze töreninde diktatörün yandaşlarının kendisini yuhalayıp 'Defol' sloganı atmasına pabuç bırakmayarak gösterdi. "Gitmesi gereken ben değil onlar. Burada sorumlu benim" çıkışı yapan Blanlot, ertesi gün de 'törendeki konuşmasında dikta rejimini övdüğü' gerekçesiyle Pinochet'nin torununun komutanlık rütbesini kaldırdı.
Uruguay'ın savunma bakanı Azucena Berruti, 1973-1985'teki diktatörlük sırasında siyasi mahkûmların avukatlığını üstlenmişti. Berruti, devlet başkanının 'düşmanlarıyla görüşen Genelkurmay Başkanı Carlos Diaz'ı görevden aldı. 17 bakanlıktan yedisine kadınları atayan Ekvador'ın çiçeği burnunda Devlet Başkanı Rafael Correa ise ilk kadın savunma bakanı Guadalupe Arriva'nın geçen hafta helikopter kazasında ölmesinin ardından göreve yine bir kadını atayacağını açıkladı.