Latin zirvesinde Castro'dan müjdeler var

Geçen yazki mide ameliyatı sonrası 'öldüğü' spekülasyonlarını boşa çıkaran Küba'nın 80 yaşındaki efsanevi lideri Fidel Castro'nun yeniden görev başına döneceğinin işaretleri artıyor. Castro hakkındaki 'müjdeyi'...

BARQUISIMETO - Geçen yazki mide ameliyatı sonrası 'öldüğü' spekülasyonlarını boşa çıkaran Küba'nın 80 yaşındaki efsanevi lideri Fidel Castro'nun yeniden görev başına döneceğinin işaretleri artıyor. Castro hakkındaki 'müjdeyi' Venezüella'daki Latin zirvesinde yakın dostları ve müttefikleri Venezüella ve Bolivya liderleri Hugo Chavez ile Evo Morales verdi. Chavez, Küba liderinin yeni dünya değerlendirmesini içeren dokuz sayfalık mektubunu da kamuoyuna açıkladı. Castro'nun nekahet döneminde boş durmadığını gösteren mektubun ana teması, 'piyasa sosyalizmiyle 21. yüzyılın süpergücü haline dönen Çin'in yolunun izlenmesi' tavsiyesi...
Venezüella'nın Barquisimeto kentindeki 'Amerika İçin Bolivar Alternatifi' (ALBA) zirvesinde konuşan Chavez, coşku içinde "Fidel görevinin başında. Fidel görevinin başında" açıklaması yaptı. Bolivya'nın ilk yerli kökenli lideri Evo Morales de "Kübalı dostlarım, yoldaş Fidel'in 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda başkent Havana'da halkın içinde olacağına eminim" dedi. Chavez ise bu konuda bilgisi olmadığını söyleyip ekledi: "Sanırım Evo ile Fidel'in benim bile bilmediğim gizli planları var. O yüzden yorum yapmayacağım." Küba Ekonomi Bakanı Jose Rodriguez ise "Mümkün olursa katılacak, olmazsa katılmayacak" demekle yetindi.
'Soros okuyor'
Chavez, Castro'nun zirve için dokuz sayfalık 'felsefi' bir mektup yazdığını da aktararak, "Fidel imkânsızı başarıyor. Mao Zedung ve vizyonundan bahsetmiş" diye aktardığı mektupta Castro'nun şu ifadeleri dikkat çekti: 'Çin, piyasa sosyalizmi sayesinde süpergüce dönüştü ve 21. yüzyılın da süpergücü olacak. 21. yüzyılın sosyalizmi 21. yüzyılın şartlarına uyarlanmalı." Chavez, Castro'nun 'para sihirbazı' lakaplı borsa spekülatörü George Soros'un 'Yanılgı Çağı: Terörle Mücadelenin Sonuçları' adlı kitabını okuduğunu da aktardı.
Küba lideri, 31 Temmuz'da yetkilerini Savunma Bakanı kardeşi Raul Castro'ya devrederken, dokuz aydır sadece Havana'nın yayımladığı fotoğraflar ve videolarda boy göstermişti. Başta Washington olmak üzere Castro karşıtları kendi yaydıkları 'Fidel öldü' rivayetleriyle sevinirken, son olarak Başkan George W. Bush geçen cumartesi günü "Zalim Küba diktatörlüğünün sonu yakın" öngörüsünde bulunmuştu. (afp, ap)